atiaľ čo v tejto krajine je neskutočné množstvo nádherných vecí, Austrália je stále ďaleko od dokonalosti. Rovnako ako aj v iných krajinách, aj tu nájdeš kopec nevýhod pre život.

Vysoké náklady na život

Austrália je skutočne veľmi drahá. Veď sa to aj ukázalo v hodnotení 15 najdrahších miest na svete. Štyri austrálske mestá sa v ňom veľmi dobre umiestnili. Veľakrát som šokovaný, aké drahé veci a služby sú v tejto krajine a vo väčšine aj s veľmi chudobným servisom.
Určite to nie je lacná destinácia na návštevu, preto je veľmi dôležité si starostlivo naplánovať každý jeden krok, aby si znížil svoje náklady.

Z Austrálie je všade ďaleko

Áno, ak sa chystáš odtiaľto hocikam do sveta, všadiaľ je to ďaleko. Jediným blízkym miestom je Nový Zéland. Takže ak si nájdeš domov spiatočný let okolo 20 hodín, budeš ho považovať za super krátky let.

Nebezpečné voľne žijúce zvieratá

Krajina je síce plná krásnych a zaujímavých zvierat, ale žijú tu aj niektoré z tých najnebezpečnejších na svete. Austrália je domovom mnohých jedovatých hadov, pavúkov a medúz, ktoré ťa vedia zabiť do niekoľkých minút, žralokov v oceáne a dokonca aj krokodílov v mútnych riekach krajiny. Austrália je proste krajina tvorov, ktoré ťa chcú zabiť.
Mnoho ľudí sa bojí navštíviť Austráliu práve kvôli týmto zvieratám. Nie je sa, ale čoho báť. Vlastne som sa ešte ani len s jedným zoči voči nestretol, ak nepočítam zopár malých chlpatých pavúkov 😀

Suchosť, málo vody a požiare

Pretože v Austrálii môže byť naozaj veľmi horúco, najmä v lete, krajina je náchylná na suchá, nedostatok vody a nebezpečné požiare.

Veľa, skutočne veľa pravidiel

Krajina ma nesmierne veľa rôznych pravidiel, pri ktorých sa ti niekedy aj rozum zastaví. Namiesto zavádzania programov, ktoré by učili občanov ako byť zodpovednými a produktívnymi členmi spoločnosti, Austrália si myslí, že na kontrolu tejto masy je potrebné zaviesť viac a viac pravidiel.
Pravidlá vytvorené pre malé skupinky idiotov, ktorí sa nevedeli začleniť, teraz postihujú celú spoločnosť.

Napríklad: Do niektorých barov nesmieš vojsť s čiapkou. Ak máš nevhodný účes, nemusia ťa do podniku pustiť. Ak si myslia, že už máš vypité, nepustia ťa do baru. V baroch sa nalieva len do určitej večernej hodiny. Do väčšiny nočných klubov je tzv. Dress Code, kde aj napriek veľkým austrálskym horúčavám musíš v dlhých nohaviciach, topánkach a polokošeli či košeli. A mnoho mnoho iných hovadín, ktorým nebudeš chápať prečo, ale sú.

Dvojité pokuty počas štátnych sviatkov

Austrália si veľmi zakladá na bezpečnosti na cestách. Celá krajina je doslova označkovaná rôznymi typmi kamier, aby ľudia nejazdili rýchlo a dávali na cestách pozor. Za prekročenie rýchlosti ti okrem mastnej pokuty, odpočítajú aj príslušný počet bodov podľa priestupku.

Avšak aby toho nebolo málo, napríklad v štáte NSW, v období keď je tu nejaký štátny sviatok, alebo predĺžený víkend, či iné sviatky, sa za jednotlivé priestupky platí dvojnásobok peňazí a dvojnásobok bodov (double demerits). Čiže, ak štátny sviatok pripadá na pondelok je tzv. predĺžený víkend a dvojnásobné pokuty sú od piatka rána do pondelka večera.

Miera rakoviny kože

Austrália má najvyššiu mieru rakoviny kože na svete. Nie je to len tým, že nad touto krajinou je tenká ozónová vrstva, ale to slnko je brutálne silné. Nezabúdaj sa poriadne natrieť opaľovacím krémom stále keď budeš na slnku!

Drahé nehnuteľnosti a bývanie

Ubytovanie v každej krajine je o niečo drahšie ako doma, avšak tu je extrémne drahé a ceny jednotlivých nehnuteľností sú úplne šialené.

Veľké vzdialenosti

Austrália je obrovská krajina a vzdialenosti medzi jednotlivými mestami sú naozaj veľké. Takže ak sa chceš vyhnúť ďalšiemu drahému lietaniu vo vnútrozemí medzi jednotlivými štátmi, priprav sa že to bude časovo veľmi náročné. Výlet do Melbourne zo Sydney na aute, ti zaberie približne 10 hodín.

Veľmi zlá mestská doprava

Neveril by som tomu, kým som nezažil na vlastnej koži. Mestská doprava je ďaleko za inými krajinami. Väčšina autobusových a vlakových spojov mešká, vlakové súpravy staré a celý systém mestskej dopravy veľmi chaotický a neprehľadný. Čo veľa ľudí prekvapí, je skutočnosť, že v Sydney nie je Metro.

Slabé internetové pripojenie

Jeden z mojich najväčších sklamaní, keď som do tejto krajiny pricestoval. Domáce internetové pripojenia sú stále dosť pozadu v porovnaní stými čo máme doma. Veľmi pomalé, obmedzené na dáta a drahé.

Avšak už sa to tu pomaličky rozbieha a mestá začínajú zavádzať jednotlivé pripojenia pomocou optických káblov.

Zaujímavosťou je, že Austrália je jedna z mála krajín, ktorá má mobilný internet rýchlejší ako ten v domácnostiach. Už sa mi stalo veľakrát, že pre pomalé pripojenie na domácej/firemnej Wifi som radšej využíval môj mobilný internet v mobile.

Zlé cesty, zlý traffic a otrasní šoféri

Áno, na toto všetko sa priprav, ak sa chystáš v Austrálii šoférovať. Všetko ale závisí v ktorom meste si, či budeš. Ak môžem porovnať Sydney a Melbourne, tak Melbourne je na tom o niečo lepšie. Infraštruktúra Sydney už posledné roky naozaj nezvláda počet áut na cestách. Ľudia sa stávajú arogantnejšími a drzejšími na cestách a pomaličky sa už začínam cítiť ako doma 😀

Prisťahovalci z rôznych kútov sveta tomu trafficu v Austrálii už vôbec nepomáhajú. Pred príletom sem ešte jazdili na koni a zrazu šup ho v aute a ešte k tomu na opačnej strane cesty 😀 Jedna nevinná nehoda dvoch/troch áut, či pokazené jedno na ceste, dokážu spôsobiť aj niekoľko kilometrové zápchy cez celé mesto.

Krátke otváracie hodiny

O Austrálii je známe, že ľudia tu žijú tzv. štýlom „No worries“ (bez obáv/v pohodičke). A pekne to zaviedli aj do svojho systému. Väčšina obchodov je tu otvorených maximálne do 5tej poobede celý týždeň (výnimkou sú len štvrtky a čas Vianoc kedy sú otvorené dlhšie). Banky a iné inštitúcie otvorené pondelok až piatok od 9tej 4tej, takže si človek musí aj dovolenku v práci zobrať, aby niečo stihol povybavovať.

Drahé vysoké školy

Vysoké školy sú v Austrálii veľmi drahé a budeš mať čo robiť si popri štúdiu zarobiť dostatok financií, aby si to všetko pokryl. Jeden rok na vysokej škole ťa vyjde aj na niekoľko tisíc dolárov (závisí od typu VŠ). Samozrejme všetko sa dá ak chceš, je tu kopec ľudí ktorí to zvládli, či momentálne zvládajú.

Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.