Ak dostaneš chuť na nejaký česko-slovenský výrobok, prípadne si chceš pripraviť nejaké typické české alebo slovenské jedlo, tu je pár tipov, pod akým názvom v angličtine ich treba hľadať, prípadne triky ako ich nahradiť. Jasné, nie všetko naše česko-slovenské sa tu dá 100% nahradiť, ale je možné sa tej chuti aspoň priblížiť 😉

Bryndza

Československé potraviny v Austrálii a ich náhrady-Bryndza

Veľmi podobná našej bryndzi je Bulgarian Fetta (Bulgarian White Sheep´s Milk Cheese), ktorú kúpiš v Coles, Woolies alebo deli obchodoch. Ak chceš, môžeš ju zmiešať s troškou kyslej smotany alebo mlieka.

Tvaroh

Československé potraviny v Austrálii a ich náhrady-Tvaroh

Najbližší nášmu tvarohu je asi Farm style Cottage cheese, ktorý sa dá kúpiť v Harris Farm. Ďalšou alternatívou môže byť Quark Cottage cheese, ktorý nájdeš vo Woolworths alebo deli obchodoch.

Kefír

Československé potraviny v Austrálii a ich náhrady-Kefir

Veľmi jednoduché je si vyrobiť kefír doma. Budeš k tomu potrebovať iba mlieko a kefírové zrná (kefir grains), ktoré si buď kúpiš alebo ti ich niekto daruje, kto si kefír robí doma. Ak sa ti kefír nechce vyrábať doma, kúpiš ho v Coles, Woolies alebo obchodoch so zdravou výživou pod názvom Kefir.

Krupica

Československé potraviny v Austrálii a ich náhrady-Krupica

Dostal si chuť na voňavú krupicovú kašu s maslom a kakaom alebo škoricou? Krupicu hľadaj pod názvom SEMOLINA v Harris Farm, Coles, Woolies,..

Múka

Československé potraviny v Austrálii a ich náhrady-Muka

Keď sa rozhodneš pripraviť si nejaké koláče, buchty alebo iné dobroty, kde potrebuješ múku, je dobré vedieť, pod akým názvom jednotlivé druhy hľadať. Hladká múka je Plain flour, polohrubá múka je Continental flour a namiesto hrubej múky môžeš použiť Semolinu alebo zmiešať Semolinu a Plain flour. Self-raising flour je múka, ktorá obsahuje v sebe kypriaci prášok. Samotný kypriaci prášok kúpiš pod názvom Baking powder. Lístkové cesto je Puff pastry. Všetky tieto veci zoženieš takmer v každom supermarkete.

Droždie

Československé potraviny v Austrálii a ich náhrady-Drozdie

Čerstvé droždie Fresh yeast kúpiš väčšinou v deli obchodoch, sušené droždie Dried yeast v ktoromkoľvek supermarkete pri múke.

Knedľa

Československé potraviny v Austrálii a ich náhrady-Knedla

Nie je až také zložité si pripraviť knedľu doma, ale ak na to nemáš čas a ani nervy, skús sa popýtať v nejakej československej reštaurácii vo svojom meste. Ak si v Sydney tak napríklad v Tommy´s Beer Cafe alebo v Lidcombe, kde je slovenský kostol (v nedeľu po omši).

Mak

Československé potraviny v Austrálii a ich náhrady-Mak

Mak Poppy Seed kúpiš napríklad v Coles alebo Woolies pri koreninách (100g alebo 240g balenie). Väčšie balenie si môžeš objednať zo stránky https://2brothersfoods.com/. Inak na tejto stránke nájdeš aj rôzne orechy, semiačka a všelijaké iné potraviny.

Ak potrebuješ pomletý mak hľadaj v deli obchodoch alebo si ho pomeľ doma na kávovom mlynčeku.

Kyslá kapusta

Československé potraviny v Austrálii a ich náhrady-Kysla kapusta

Kyslú kapustu Sauerkraut nájdeš v sekcii s kosher potravinami takmer v každom supermarkete, či deli obchode.

Kapor

Československé potraviny v Austrálii a ich náhrady-Kapor

Chceš si na Vianoce priblížiť klasickú slovenskú štedrú večeru? Ak sa rozhodneš pre kapra Carp, zoženieš ho na hociktorom fish markete. Je celkom lacný, avšak v Austrálii nie je vôbec obľúbený. Kapre tu berú za škodlivú rybu. Určite chutnejšou voľbou môže byť Barramundi, Flathead alebo Snapper (Harris Farm, Woolies).

Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.