Ak si sa teda konečne odhodlal a začínaš si pomaličky dávať doma veci dokopy, určite si prejdi tento zoznam čo všetko zariadiť pred odletom, aby si na nič dôležité nezabudol:
13 vecí ktoré nesmieš zabudnúť vybaviť pred odletom do Austrálie
1. Daj výpoveď – ak ešte stále pracuješ, nezabudni svojmu zamestnávateľovi oznámiť, že už toho máš naozaj dosť a balíš kufre do sveta. Nech ťa už ten nasledujúci deň pre istotu nečaká 😀 Hlavne si skontroluj pracovnú zmluvu, ako to máš s výpovednou dobou a podobne.
Ak pracuješ pre najväčšieho slovenského zamestnávateľa tzv. „Úrad práce“, nezabudni sa z neho odhlásiť.
2. Odhlás sa zo zdravotnej poisťovne – ak plánuješ byť dlhšie ako 6 mesiacov mimo Slovenskej republiky, musíš sa pred odletom odhlásiť zo zdravotného poistenia a odovzdať im zdravotný preukaz. Nie je na škodu si hneď aj pozisťovať, ako to bude so spätným prihlásením, keď sa raz vrátiš naspäť domov. Vo väčšine prípadov, týmto „milým“ tetám na poisťovniach stačí predložiť zmluvu a kartičku tvojho Zdravotného poistenia (OSHC)z Austrálie.
Ak sa ale chystáš na menej ako 6 mesiacov, po návrate budeš musieť spätne doplatiť minimálne zdravotné poistenie za dobu tvojho pobytu v zahraničí.
3. Odhlás sa zo Sociálnej poisťovne – SP nie je povinné, je to skutočne na tebe, či sa rozhodneš si ho platiť počas doby v AU.
4. Zariaď si cestovné poistenie – ak ideš na študentské víza, tak tvoje OSHC poistenie v Austrálii nadobudne platnosť až od tvojho prvého dňa v škole. Vo väčšine prípadov má človek stále zopár dní k plusu pred začatím tej driny, tak odporúčam z vlastnej skúsenosti, zariadiť si cestovné poistenie minimálne na dobu od odletu zo Slovenska do nástupu do školy v Austrálii. Človek nikdy nevie, čo ho môže počas tejto doby postretnúť.
Ak sa sem chystáš na Work and Holiday víza alebo turistické víza, nezabudni si tiež poistenie vybaviť.
5. Splnomocni / zariaď plnú moc – je skutočne veľmi dôležité splnomocniť niektorú z tvojich blízkych osôb (niekoho z rodičov, priateľku či priateľa, brata či sestru), aby mohli v prípade tvojej potreby, konať pod tvojím menom.
To isté platí aj s dispozičným právom k bankovému účtu. Áno, máme v tejto dobe skoro všetko online (internetbanking a pod.), ale náhoda je sviňa.
Splnomocniť ti bude treba aj niekoho na preberanie tvojej pošty. Funguje to formou „Preukazu splnomocnenca“, ktorý si vybavíš na pošte.
6. Pobehaj všetky možné vyšetrenia, aké budeš stíhať – ak máš stále doma zopár dní k plusu, určite absolvuj preventívne kontroly u svojho všeobecného, očného a zubného lekára. Ak si žena, samozrejme navštív gyňa. Nenechávaj si to na poslednú chvíľu! Na niektoré vyšetrenia sa budeš musieť objednať.
Čo sa týka očkovania, do Austrálie žiadne nepotrebuješ.
7. Skontroluj si svoju slovenskú platobnú kartu – v Austrálii akceptujú väčšinu platobných kariet, takže ak sa sem chystáš so svojou VISA či MasterCard, si na tom fajn. Avšak, čo je potrebné si s bankou skontrolovať je, či môžeš vyberať a platiť v Austrálii. Poprípade si pozri, aké sú zato poplatky (aby ti potom oči nevyskočili z jamiek, že si viacej zaplatil na poplatkoch, než si si vybral :D). Hlavne, či budeš môcť používať internetbanking odtiaľto. Počul som už zopár prípadov, kedy tieto portály mali z bezpečnostných dôvodov zablokovaný prístup zo zahraničia.
Ak plánuješ slovenský účet prevetrávať častejšie, nie je na škodu sa opýtať vo svojej banke o medzinárodnú platobnú kartu.
Ak chceš naozaj ušetriť na týchto výberoch, prečítaj si bod číslo 13, alebo priamo klikni sem.
8. Vybav si medzinárodný vodičský preukaz – dávam to sem len preto, aby si ho zabezpečili ľudia, ktorí si myslia, že je lepšie si ho vybaviť a mať ho so sebou. Skutočnosť je taká, že je to až „hanba“ si to zo Slovenska so sebou ťahať. Stojí to okolo 7Eur a výsledkom je nejaká papierová knižka, ktorá je vypísaná ručne perom, s fotkou len tak prilepenou na jednej zo stránok a s platnosťou na jeden rok. A s týmto sa máš prezentovať akože vo svete? Je to skutočne trocha trápne, ale inú možnosť asi nemáme.
Samozrejme, je lepšie ho mať ako nemať, ak teda plánuješ hneď po príchode šoférovať. Našťastie ako Slováci (aj Česi) máme možnosť, si po niekoľkých mesiacoch žitia v Austrálii (bez vycestovania z krajin), požiadať o austrálsky vodičák na základe toho nášho slovenského/českého.
Viac informácii ako získať austrálsky vodičák nájdeš tu.
9. Urob si kópie dôležitých dokumentov – nebude určite na škodu, ak si so sebou zoberieš kópie (alebo si ich len naskenuješ) tých najdôležitejších dokumentov ako rodný list, pas, vodičák, diplom z vysokej školy a podobne. Môžu sa ti tu v budúcnosti hodiť pri hľadaní práce, alebo pri predlžovaní víz.
10. Požiadaj o referencie – ak plánuješ v Austrálii aj pracovať, určite si nezabudni vypýtať od svojich bývalých zamestnávateľov referencie. Bude to mať len pozitívny efekt, pri tvojom hľadaní novej práce.
11. Daj si preložiť dokumenty do angličtiny – napríklad diplom z VŠ, či nejakú inú licenciu z práce, alebo aj certifikát z nejakého kurzu zo Slovenska, ktorý by sa ti tu hodil a vedel by ti dokonca pomôcť pri hľadaní práce.
12. Zmeň si eurá na austrálske doláre – dorazíš do neznámej krajiny a tvoja platobná karta nemusí fungovať, alebo nebodaj ju zabudneš doma, či vytratíš počas letu. Pre tieto a aj iné dôvody sa fakt oplatí vziať si nejaký ten „cash“ hotovosť so sebou. Koľko? To skutočne každý podľa seba. Ja odporúčam zmeniť min. 1000eur (čo je cca $1400).
Zmenu peňazí, určite neodkladaj na poslednú chvíľu. Máloktoré banky na Slovensku držia austrálske doláre, takže sa môže stať, že ti ich budú musieť objednať.
13. Založ si účet na CurrencyFair alebo TransferWise – CurrencyFair a TransferWise sú jedne z najlepších spoločností na medzinárodný prevod peňazí. Ak teda plánuješ využívať peniaze zo svojho slovenského účtu, určite neposielaj peniaze medzi bankami, alebo nerob výbery priamo zo slovenskej karty. Zbytočne na tom preplatíš na poplatkoch a na zlom výmennom kurze.
Ak máš teda doma stále čas, zaregistruj sa na ich stránkach, a keď už budeš mať austrálsku banku vybavenú, môžeš si na ňu preposlať peniaze zo slovenského účtu veľmi lacno a hlavne rýchlo.
Ako najlacnejšie posielať peniaze zo zahraničia domov a naopak, čítaj tu.
Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.