Ako sa dostať do Austrálie? Tak samozrejme najpohodlnejšie a najrýchlejšie to je letecky 😉 . Môžeš to skúsiť aj loďou, ale to ti bude trvať nejaké tie 2-3 mesiace.

Avšak, pred pobalením a vycestovaním do tejto nádhernej krajiny, si musíš zažiadať o príslušné víza. Ako Slováci (tak aj naši bratia Česi) máme pre legálny vstup do Austrálie vízovú povinnosť. To znamená, že si musíš podľa účelu tvojej cesty, požiadať o vhodné víza. O aké víza môžeš žiadať, ktoré z nich sú pre teba najvhodnejšie a aké sú pre teba možnosti sa do Austrálie dostať legálne, čítaj ďalej.

Predtým, ako si začneš baliť kufor a vybavovať víza, mal by si si v hlave položiť dve dôležité otázky:

1. Prečo chceš prísť do Austrálie a čo od toho očakávaš?

2. Ako sa do Austrálie dostaneš?

1. Prečo chceš prísť do Austrálie?

Ako sa dostať do Austrálie-Preco Australia

Túto otázku si musíš v hlave naozaj dôkladne zodpovedať a prejsť si všetky tvoje dôvody.

Ak je tvojím hlavným cieľom angličtina a potrebuješ sa v nej zdokonaliť pre lepšie pracovné uplatnenie u nás na Slovensku, či niekde v Európe, tak skús radšej školy v Anglicku. Sú rovnako kvalitné ako tie v Austrálii, je to bližšie, oveľa oveľa lacnejšie a nepotrebuješ tam vybavovať žiadne víza.

Ak si práve ten typ človeka, ktorý si chce v zahraničí len zarobiť „love“ , aby si doma kúpil nové auto, alebo vyplatil úver v banke, odporúčam ti radšej si hľadať prácu v niektorých z európskych štátov. Prečo? Do Austrálie sa len tak ľahko na pracovné víza nedostaneš a ak sem prídeš ako študent, musíš naozaj tvrdo makať, aby si si nejaký ten dolár aj odložil.

Ak, si ale v pozícii kedy ťa skutočne na Slovensku nič nebaví a nedrží. Máš všetkého a všetkých plné zuby. Si odhodlaný skúsiť niečo nové a nazbierať potrebné skúsenosti do života aj za podmienok, že to nebude jednoduché a lacné, tak Austrália je presne to čo hľadáš. Ako sa môžeš teda do Austrálie dostať a čo k tomu potrebuješ vedieť? Čítaj ďalej.

2. Ako sa do Austrálie dostaneš?

Ako sa dostať do Austrálie-Ako do Australie

Možností ako sa do Austrálie dostať je veľa. Ale ani jedna z nich nie je ľahká a už vôbec nie lacná. Rozdeľme si teda tvoje vízové možnosti do troch hlavných skupín:

 • chceš sem prísť študovaťpracovať a trocha cestovať – študentské víza,
 • chceš sem prísť čisto za prácou – pracovné víza,
 • chceš Austráliu navštíviť ako turista – turistické víza.

Študentské víza

Ako sa dostať do Austrálie-Studentske viza

Sú najobľúbenejšou možnosťou Slovákov a Čechov ako sa do Austrálie dostať a možno tu aj stráviť zopár rokov. Získanie týchto víz nie je tak náročné, ako je to drahé. So žiadosťou ti radi pomôžu v ktorejkoľvek študentskej agentúre na Slovensku, či v Česku. Ak si teda odhodlaný vypadnúť zo Slovenska a dokážeš si predstaviť štúdium spojené s prácou a životom v Austrálii, tak sú tieto víza pre teba vhodné.

Na výber máš:

 • štúdium angličtiny (general english, IELTS či Cambridge prípravu a pod.),
 • štúdium na Colege (tzv.odborné školy-managment, business, IT, turizmus a pod.),
 • štúdium na Univerzite (bakalárske, magisterské).

Minimálna dĺžka pri žiadosti o tieto študentské víza sú 3 mesiace. Na týchto vízach získaš pracovné povolenie na 40 hodín za 2 týždne a počas školských prázdnin môžeš pracovať neobmedzene.

Pracovné víza

Ako sa dostať do Austrálie-Pracovne viza

Kto by nechcel vycestovať do Austrálie len tak za prácou, zarobiť si a šup ho pekne naspäť domov?! Asi každý 🙂 Získanie týchto víz nie je práve najjednoduchšie. Musíš spĺňať veľa dôležitých podmienok a v niektorých prípadoch už mať v Austrálii prácu dopredu vybavenú.

Aké sú teda možnosti pracovných víz pre teba?

 • Požiadať o Work and Holiday víza
 • Prísť do Austrálie už s pracovnou ponukou
 • Prísť do Austrálie bez pracovnej ponuky

Work and Holiday víza

Tento druh víz máme my Slováci k dispozícii od minulého roka 2017 (Česi od 01.03.2018). Majú ale ročný limit vydaných víz. Napríklad pre Slovensko to bolo 200 miest a pre Česko 500 miest.
Víza sú určené pre mladých vo veku od 18-30 rokov. Musíš ale spĺňať viaceré podmienky. Najdôležitejšími sú,mať vysokoškolské vzdelanie a dostatočnú úroveň angličtiny.
Týmito vízami máš neobmedzenú možnosť pracovať v Austrálii jeden celý rok, ALE maximálne môžeš pracovať len 6 mesiacov u jedného zamestnávateľa.
Ak si myslíš, že spĺňaš jednotlivé podmienky pre tento typ víz, určite neváhaj a kontaktuj niektorú z agentúr, alebo migračného agenta.

Work and Holiday víza do Austrálie pre Slovákov, čítaj tu.

Work and Holiday víza do Austrálie pre Čechov, čítaj tu.

Prísť do Austrálie už s pracovnou ponukou

Aby si tieto víza získal musíš byť kvalifikovaný pracovník a byť nominovaný austrálskym zamestnávateľom. Patria sem dva druhy víz:

 • Employer Nomination Scheme (subclass 186) – pre tieto víza musíš spĺňať podmienky ako, nesmieš byť starší než 50 rokov, byť kvalifikovaný a mať požadovanú úroveň angličtiny.
  Pre viac informácii kontaktuj niektorú z agentúr na SR/CZ, alebo migračného agenta, či kukni priamo migračnú stránku.
 • Regional Sponsored Migration Scheme (subclass 187) – rovnaké podmienky ako pri predchádzajúcich vízach, rozdiel je, že zamestnávateľ ktorý ťa nominuje sa nachádza v tzv. regionálnych oblastiach Austrálie (čím sú myslené oblasti mimo veľkých miest).
  Pre viac informácii kontaktuj niektorú z agentúr na SR/CZ, alebo migračného agenta, či kukni priamo migračnú stránku.

Prísť do Austrálie bez pracovnej ponuky

Chceš sem prísť, ale nemáš zatiaľ žiadnu pracovnú ponuku? Máš na výber z týchto víz:

 • Skilled Independent Visa (subclass 189) – musíš byť kvalifikovaný a mladší ako 50 rokov. Najdôležitejšou podmienkou ALE je, že tvoje povolanie sa musí nachádzať v tzv. zozname žiadaných profesií v Austrálii. Tento zoznam sa volá Medium and Long-term Strategic Skills List (MLTSSL) a nájdeš ho na tejto stránke.
  Nájsť si svoje povolanie v tomto zozname nie je jedinou podmienkou. Musíš taktiež získať minimálne 60 bodov v ich bodovom systéme (vek, vzdelanie, prax..)
  Pre viac informácii kontaktuj niektorú z agentúr na SR/CZ, alebo migračného agenta, či kukni priamo migračnú stránku.
 • Skilled Nomination Visa (subclass 190) – veľmi podobné podmienky ako pri predchádzajúcich vízach. Musíš byť kvalifikovaný a mladší ako 50 rokov, vedieť doložiť požadovanú úroveň angličtiny a získať min. 60 bodov v bodovom systéme. Rozdiel je ale v tom, že musíš získať pozvánku k žiadosti o víza od austrálskej vlády a preukázať svoju kvalifikáciu v profesii, ktorá je na niektorom z dvoch zoznamov žiadaných profesií tu v Austrálii. Short-term Skills Occupation list nájdeš tu.
  Pre viac informácii kontaktuj niektorú z agentúr na SR/CZ, alebo migračného agenta, či kukni priamo migračnú stránku.

Turistické víza

Ako sa dostať do Austrálie-Turisticke viza

Ak sa chystáš do Austrálie hlavne za spoznávaním, cestovaním, na dovolenku, či navštíviť kamošov alebo rodinu, musíš si požiadať o turistické víza (Evisitor 651).

Tieto víza majú ročnú platnosť a umožňujú ti v Austrálii ostať až 12 mesiacov. Avšak v maximálnej dĺžke 3 mesiace. Čo to znamená? Ak tu chceš ostať dlhšie, musíš z Austrálie vycestovať (napríklad na Fiji, Bali, Nový Zéland..) a potom sa môžeš vrátiť späť na ďalšie 3 mesiace. Na týchto vízach môžeš v Austrálii dokonca študovať (max. 3 mesiace), ALE pozor, nemôžeš na nich pracovať!

Ako najjednoduchšie požiadať o turistické víza do Austrálie a čo k tomu potrebuješ, sa dočítaš tu.

Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.