Každý, kto sa raz chystá na krátku, či dlhšiu dovolenku na Slovensko, by nemal zabudnúť na Zdravotné poistenie. Keďže, doma sme sa už zo Zdravotnej poisťovne odhlásili a platíme si poistenie tu, klasické zdravotné poistenie nám preto nedajú.

Poistenie pre Slovákov v zahraničí

Môžeš sa preto poistiť komerčne (ako cudzinec), alebo mať cestovné poistenie z Austrálie.

Pri mojej prvej ceste na Slovensko, som osobne využil komerčné poistenie cez Union zdravotnú poisťovňu. V tej dobe som bol ešte na študentských vízach a poistenie som mal zaplatené len k týmto vízam na území Austrálie, takže Zdravotná poisťovňa by ma nepoistila. Poistenie si musíš zaplatiť na minimálne jeden mesiac a stojí približne 40 eur.

Tento druh poistenia slovákov, ktorí žijú mimo SR, robí len zopár poisťovní. Pre viac informácii pozri Union oficiálnu stránku.

Samozrejme, všetko závisí od okolností. Naše zdravotnícke služby nie sú až tak drahé, ak by si teda potreboval navštíviť nejakého lekára. Ale náhoda je sviňa, tak lepšie je mať to poistenie, ako nemať.

Zrušenie private insurance v Austrálii

Je tu dokonca ešte jedna možnosť. Ak si už platíš svoje privat insurance tu v Austrálii, môžeš im zavolať a na dobu ktorú budeš preč, sa odhlásiť. S týmto potvrdením o odhlásení sa môžeš opäť prihlásiť v slovenskej Zdravotnej poisťovni na minimálnu dobu jedného mesiaca.

Pred odchodom do Austrálie si požiadaj o všetky potrebné veci na odhlásenie, ku ktorým už budeš len potrebovať papier o opätovnom prihlásení do tvojej poisťovne tu v Austrálii.

Porovnanie, ako to v skutočnosti funguje s poistením na SR a v ČR:

V Čechách: prídeš do poistovne, ukážeš, že si poistený v zahraničí (private insurance, medicare..) a máš poistenie doma na viac ako mesiac zadarmo. A vybavené na počkanie.

Na Slovensku: prídeš do poistovne, najprv musíš podať čestné prehlásenie, že nie si poistený v zahraničí a ukázať doklad o odhlásení, a až tak začnú tvoju žiadosť preverovať. Buď ti vyhovejú, alebo nie.

Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.