„Nájsť si prácu v odbore nie je ľahké ani na Slovensku, nie to ešte niekde v zahraničí.“ Túto vetu si si určite povedal hneď ako si prečítal nadpis, čo?

Realita je však taká, že sa to dá a možno aj ľahšie ako si myslíš. Všetko ale bude závisieť hlavne od tvojej šikovnosti.

14 tipov ako si nájsť prácu v odbore v Austrálii

1. Poriadne sa na to priprav

– ak si chceš nájsť prácu v odbore v Austrálii, budeš musieť na tom naozaj tvrdo makať. Môže to trvať aj niekoľko mesiacov. Nikdy sa ale nenechaj odradiť ostatnými, že sa to nedá a choď si za svojím. Mňa veľa ľudí odrádzalo hneď od začiatku, no nakoniec po vyše 3 mesiacoch som si tu prácu naozaj našiel aj keď som bol na študentských vízach.

2. Napíš si životopis

– životopis je základom úspechu pri hľadaní novej práce, takže si musíš dať na ňom skutočne záležať. Ako napísať dobrý životopis a čo by mal obsahovať, sa dočítaš na stránke CareerOne.

3. Priprav si motivačný list

– v Austrálii si veľa firiem vyžaduje okrem životopisu zaslanie aj motivačného listu. Ako si ho napísať si pozri na stránke CareerOne.

4. Urob si prehľad pozícií v tvojom obore

– aby si vedel o akú pozíciu by si sa mal uchádzať v Austrálii, či na akú sa tvoje skúsenosti a vzdelanie hodia, pozri si najprv ponuky na týchto stránkach a nájdi si tie pozície, pre ktoré sa najlepšie hodíš.

5. Vyhľadaj firmy/spoločnosti

– ak už približne vieš o akú pozíciu by si sa mal uchádzať, začni si vyhľadávať firmy/spoločnosti, ktoré by tieto ponuky mohli mať.

Napríklad, ak si inžinier konštruktér, vyhľadaj si všetky možné inžinierske firmy v tvojom okolí (v tvojom meste).

6. Pozri si ich pracovné ponuky

– ak ťa niektorá z firiem zaujala a našiel si sa v nej, pozri či momentálne nehľadajú niekoho. Môžeš to buď nájsť priamo na ich webovej stránke, alebo si danú firmu vyhľadaj cez stránky s ponukami pracovných pozícií.

7. Uchádzaj sa o pozície

– našiel si si pozíciu, ktorá by ti padla ako uliata? Neváhaj a hneď sa o ňu uchádzaj. Pošli im tvoj životopis s motivačným listom a ver, že sa ti ozvú. Nečakaj na nich či sa ti ozvú, hľadaj ďalšie pozície.

8. Napíš priamo firmám

– ak si našiel firmy, ktoré by naozaj stáli za oslovenie, ale momentálne nemajú vypísanú žiadnu pracovnú ponuku, napíš im priamo. Znie to trápne, ale čo môžeš stratiť? Nájdi si ich kontakt a pošli im pekný email s tvojím životopisom a motivačným listom a počkaj si na ich odpoveď. Ak ti odpíšu, že momentálne nikoho nehľadajú, nič sa nedeje a ty sa môžeš sústrediť na ďalšie hľadanie nových firiem.

9. Navštív firmy/spoločnosti osobne

– ak ťa naozaj zaujala niektorá z firiem/spoločností, ale nemajú vypísanú žiadnu ponuku práce a na email ti neodpísali, zober si svoj životopis a motivačný list a choď ich pozrieť osobne. Nikdy nevieš, možno budú hľadať niekoho v priebehu budúceho mesiaca a tvoj životopis už budú mať dávno na stole.

10. Kontaktuj personálne agentúry

– nemal si úspech pri hľadaní daných pozícií, či firiem? Nevadí, je tu stále kopec iných možností, ktoré môžeš skúsiť. Pozri si napríklad zoznam týchto personálnych agentúr a ich momentálne ponuky prác. Ak tam stále nie je nič pre teba, skús im napísať, alebo ich navštív osobne so životopisom a motivačným listom v ruke.

11. Zaregistruj sa na LinkedIn

– ak si sa ešte nezaregistroval na LinkedIn, urob to. Veľa pracovných pozícií niekedy nie je ani umiestnená na stránkach s pracovnými ponukami. Preto je veľmi dôležité si vytvoriť kontakty v tvojom odbore s danými firmami priamo cez ich LinkedIn profily.

12. Napíš si inzerát

– hľadanie práce nie je nikdy jednoduché. Ak ti to naozaj nevychádza ani v osobnom kontaktovaní firiem, ani v personálnych agentúrach, skús si dať inzerát o tom kto si, čo si, čo hľadáš a podobne napríklad na webové stránky ako Seek, Indeed, prípadne hoď svoj inzerát na niektorú z FB skupín. Myslíš, že je to zbytočné? Ja som si takto našiel svoju momentálnu prácu v inžinierskej firme a nie som jediným komu sa to touto cestou podarilo.

13. Nenechaj sa odbiť

– ak si v Austrálii na študentských vízach, pracovať môžeš len 20 hodín za týždeň. Viem, je to na prd a každý sa ťa bude snažiť presvedčiť, že prácu v odbore si takto nenájdeš. Never im a nedaj sa odbiť. Veľa pracovných pozícií je aj na part-time, kedy si ťa firma vyskúša a ak sa im zapáčiš, môžu ťa dokonca časom sponzorovať.

14. Buď trpezlivý

– pri hľadaní práce v odbore v Austrálii musíš byť veľmi trpezlivý. Môže to niekedy trvať aj rok kým si nájdeš ten správny job. Takže, hľadaj, píš, volaj a navštevuj firmy/spoločnosti, kým sa ti to podarí.

Veľa šťastia pri hľadaní práce.

Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.