V Sydney si môžeš vybrať z viacerých možností verejnej dopravy ako:
– autobusy,
– vlaky,
– trajekty,
– a zopár kratších úsekov električkou (tzv.Mono Light rail).
Medzi najviac využívané patria vlaky a autobusy.
Ktorú dopravu budeš využívať najviac ty osobne, bude záležať na tvojej lokalite ubytovania. Pretože, nie všetky Sydney predmestia sú pokryté vlakovou sieťou.
Aj keď si povieš, že v Austrálii a špeciálne v Sydney, musí byť pri takom obrovskom počte obyvateľov mestská doprava skutočne premakaná, realita je niekde úplne inde. Verejná doprava je neskutočne chaotická a v niektorých prípadoch až katastrofálna.
Lístky na mestskú dopravu v Sydney
Donedávna sa na cestovanie mestskou dopravou museli kupovať lístky. Buď jednorázové, tie neboli až tak výhodné, alebo potom pasy tzv. Multipasses na dlhšie obdobie (týždenník, mesačník a pod.). Tieto lístky sa pomaličky vytrácajú a používa sa elektronická dobíjateľná kartička tzv. Opal Card. Tú si môžeš zaobstarať v ktorejkoľvek predajni 7-11(seven-eleven), Convenience Store, Newsagent alebo priamo na vlakových staniciach. Karta je zadarmo a platíš len za kredit, ktorý si chceš naň dobiť ($10,$20,$30,..).
S touto Opal kartičkou a s dostatočným kreditom na nej, môžeš v kľude cestovať po celom meste a využívať všetky dostupné typy verejnej dopravy.
Určite necestuj na čierno!!! Veľa liniek autobusov či vlakov sú pravidelne kontrolované revizórmi v doprovode s políciou. Ak nemáš zakúpený, alebo platný lístok hrozí ti pokuta až do výšky $200.
Pozor! Ak študuješ jazykovku, alebo nejakú odbornú školu tu v Austrálii, nemáš nárok na študentskú zľavu a musíš si stále zakúpiť lístok v plnej cene. O študentskú zľavu sa môžeš uchádzať len ak budeš študovať na univerzite.
Ako som už vyššie spomínal, mestská doprava v Sydney ti dá zo začiatku skutočne zabrať. Hlavne, ak budeš musieť niekde prestupovať, či kombinovať bus s vlakom a pod.
Na uľahčenie prvotných jázd, ti odporúčam využívať:
Mobilné appky
– Google maps – bezplatná appka, s ktorou sa určite nestratíš a dokážeš si pomocou nej dokonca vyhľadať jednotlivé vlakové či autobusové spojenia z ktorejkoľvek časti mesta
– TripViewLite – taktiež bezplatná appka, určená hlavne na mestskú dopravu v Sydney a Melbourne
Priamo ich webovú stránku
Informačnú linku: 131 500 – funguje 24/7 a dajú ti všetky informácie, aké potrebuješ o tvojom spojení, alebo iných požiadavkach
Autobusy v Sydney
Zaisťujú dopravu skoro 24 hodín denne. Premávajú medzi jednotlivými predmestiami a mnoho z nich je napojených na vlakové spojenia v iných predmestiach/častiach Sydney.
Avšak, na tejto doprave by mali Austrálčania určite ešte popracovať. Je dokonca perfektným príkladom ich austrálskeho životného štýlu, kde na všetko je dosť času a tak to aj potom vyzerá s jednotlivými príchodmi a odchodmi autobusov.
Väčšina autobusov nechodí na čas. Buď, ti autobus bude meškať 5 až 10 minút, alebo ti už odišiel, alebo sa dokonca môže stať, že z nejakého dôvodu nepríde vôbec. Už sa mi dokonca stalo,že po dlhom čakaní prišli nakoniec 2-3 busy naraz.
Jednotlivé zastávky sú na znamenie. Čiže ak ti prichádza ten správny bus, musíš zamávať vodičovi, aby ti na zastávke zastavil.
Do autobusov sa nastupuje len prednými dverami a na vystupovanie môžeš použiť oboje predné aj zadné. Pri nastúpení, si musíš priložiť Opal kartičku k takej mašinke(tzv.Tap On), ktorá ti začne počítať cestu. Keď budeš vystupovať, nezabudni si ju pri dverách opäť priložiť, aby ti to vypočítalo celkové cestovné (tzv. Tap Off). Ak si ju pri vystúpení zabudneš priložiť, bude sa ti počítať celá trasa, až na konečnú.
Aby ti pán šofér zastavil na tej správnej zastávke, musíš mu v predstihu zazvoniť pomocou tlačidla (Stop) v buse, že chceš na nasledujúcej zastávke vystúpiť.
Zaujímavosťou a zároveň skutočne veľmi peknou vecou čo tu uvidíš počas cestovania v autobuse je, že 99% cestujúcich pri vystupovaní poďakuje šoférovi (hlasne na celý autobus).
Avšak jedným z najväčších mínusov cestovania autobusom v Sydney, sú označenia jednotlivých zastávok. A to myslím v buse a aj na uliciach. Počas cesty, nemáš tušenia kde sa nachádzaš a kedy približne bude ďalšia zastávka. Autobusy nie sú vybavené žiadnym reproduktorom a ani displejom, ktorý by ti pomohol sa zorientovať, ktorá bude nasledujúca zastávka. Nedá sa dokonca orientovať ani len podľa dĺžky cesty, pretože čas cesty môže byť stále rôzny.
Takže, ak sa chystáš na svoju prvú cestu busom a nie si si istý či budeš vedieť kedy vystúpiť, máš niekoľko možností:
– popros šoféra, či by ti mohol oznámiť keď budete na tom danom mieste (vo väčšine sú to naozaj zlatí ľudia a radi ti pomôžu),
– popros niekoho v autobuse,
– stiahni si do mobilu offline mapy a kontroluj si tvoju momentálnu polohu,
– ak zatiaľ nemáš dáta v mobile a ani žiadnu appku, ktorá by ti bez dát ukázala kde sa nachádzaš, jednoducho si doma dopredu pozri a nafoť do mobilu/foťáku zastávku a všetky križujúce ulice v jej okolí kde máš vystúpiť a počas cesty si to kontroluj.
Zastávky sa rozlišujú podľa ulice na ktorej sa nachádzajú a jej najbližšej, ktorá ju križuje. Avšak, toto označenie nenájdeš nikde veľkými písmenami, čiže z autobusu počas jazdy veľmi ťažko viditeľné. Niekedy je naozaj jednoduchšie si pri prvej ceste zapamätať nejaký iný záchytný bod v okolí zastávky.
Pre viac informácii o autobusovej preprave v Sydney si kukni ich oficiálnu webovú stránku.
Vlaky v Sydney
Vlaková doprava (CityRail) v Sydney je naozaj veľmi rozsiahla a dobre fungujúca železničná sieť, ktorá pokrýva väčšiu časť predmestí. Vlaky jazdia od 5 rána do polnoci každý deň.
Nie, nevolajú to tu metro, ani subway a ani nijako podobne. Je to pre nich tzv.Train, ktorý má väčšinu koľají nad zemou. Iba centrum mesta a niekoľko ďalších zastávok sa nachádza v podzemí.
Cestovanie vlakom je o niečo drahšie, ako cestovanie autobusom. Avšak je pohodlnejšie a s pravidelnejšími príchodmi ako autobusy.
Opal kartičku musíš priložiť na tzv.turniket, ktorý sa nachádza pri vstupe zo stanice na platformy a podobne potom pri vystupovaní na danej zastávke. Ak by si ju ešte nemal, môžeš si lístok zakúpiť priamo na stanici, ktorý si pred vstupom na platformu musíš označiť vsunutím lístka do turniketu.
Opal kartičku musíš priložiť na tzv.turniket, ktorý sa nachádza pri vstupe zo stanice na platformy a podobne potom pri vystupovaní na danej zastávke. Ak by si ju ešte nemal, môžeš si lístok zakúpiť priamo na stanici, ktorý si pred vstupom na platformu musíš označiť vsunutím lístka do turniketu.
Jednotlivé vlakové zastávky sú naozaj pekne označené a každá nasledujúca či momentálna zastávka je vyhlasovaná v reproduktoroch v každom vagóne. V novších vlakových súpravách sú dokonca displeje s nasledujúcimi zastávkami.
Pre viac informácii o vlakovej preprave v Sydney, si kukni ich oficiálnu webovú stránku.
Trajekty/Ferries
Trajekty tu nazývané Ferries sú žltozelené loďky, ktoré majú hlavný prístav na Circular Quay. Odtiaľto sa môžeš pomocou nich dostať do rôznych predmestí Sydney. Najviac využívanou je Ferry smerujúca na nádherné miesto Manly, na ktorej si môžeš zároveň urobiť krásne fotky Opery house a Harbour Bridge.
Pre viac informácii o týchto Ferries v Sydney, si kukni ich oficiálnu webovú stránku.
Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.