„Chcem ísť do Austrálie, ale neviem kde mám začať!”
Rozhodol si sa presťahovať do Austrálie zo Slovenska, Česka, Anglicka, či inej krajiny? Nevieš kde začať a na čo treba myslieť?
7 krokov ako sa dostať úspešne do Austrálie:
- Vyber si víza
- Kontaktuj agentúru alebo migračného agenta
- Vyber si školu – ak ideš študovať
- Zabezpeč si finančné krytie
- Vybav si poistenie
- Kúp letenku
- Nájdi si ubytovanie
1. Vyber si víza
Ak chceš ísť do Austrálie študovať, pracovať, alebo prísť ako turista, potrebuješ mať vhodné víza. V tomto článku sa budeme venovať trom najobľúbenejším vízam: študentské víza, Work and holiday víza a turistické víza.
ŠTUDENTSKÉ VÍZA – Subclass 500
- sú momentálne tou najvyužívanejšou cestou, ako sa sem dostať a pracovať tu
- je to akýsi študijno-pracovný pobyt v tejto krajine na minimálne 3 mesiace a maximálne 5 rokov
- pracovať môžeš len 40h/2 týždne (výnimkou je, ak máš prázdniny, vtedy pracuješ neobmedzene alebo si študentom magisterského štúdia (Masters´ degree by research), prípadne doktorandského štúdia (Doctoral Degree PhD)
- samotná žiadosť o víza stojí $560
Ďalšou možnosťou pri študentských vízach sú partnerské víza, určené pre manželov alebo partnerov. Výhodou je, že musí študovať len jeden z partnerov, ale obaja môžete pracovať stále len 40h/2 týždne.
S vybavením študentských víz ti pomôže agentúra, lebo je s nimi spojené poistenie v krajine, výber vhodnej školy a doby štúdia, finančné krytie a kopec ďalších vecí.
Potrebné dokumenty k žiadosti o študentské víza, čítaj tu.
WORK AND HOLIDAY VÍZA – Subclass 462
- tieto víza sú sprístupnené pre Slovákov zatiaľ len od minulého roka 2016 a majú určitý limit miest na každý rok (kvóta pre r.2016 bola 200 ľudí)
- slúžia na ročné povolenie pracovať , cestovať a študovať v Austrálii
- pre jedného zamestnávateľa môžeš pracovať maximálne pol roka
- ak chceš študovať – môžeš, ale najviac 4 mesiace
- vekový limit je 18-31 rokov
- je potrebný doklad o požadovanej úrovni angličtiny (napr. IELTS, TOEFL) a vysokoškolské vzdelanie (min. 2 roky)
- poplatok za žiadosť je $440
Work and Holiday víza do Austrálie pre Slovákov, čítaj tu.
Work and Holiday víza do Austrálie pre Čechov, čítaj tu.
TURISTICKÉ VÍZA – eVisitor – Subclass 651
- víza za účelom cestovania, návštevy rodiny, kamarátov, alebo obchodné účely
- platnosť majú 12 mesiacov, ale s maximálnou dĺžkou pobytu 3 mesiace
- na týchto vízach nesmieš v krajine pracovať (výnimkou je dobrovoľná práca napr. na farme) a študovať môžeš maximálne 3 mesiace
- sú zadarmo
Porovnanie jednotlivých víz v tabuľke:
Sú najobľúbenejšou možnosťou Slovákov a Čechov ako sa do Austrálie dostať a možno tu aj stráviť zopár rokov. Získanie týchto víz nie je tak náročné, ako je to drahé. So žiadosťou ti radi pomôžu v ktorejkoľvek študentskej agentúre na Slovensku, či v Česku. Ak si teda odhodlaný vypadnúť zo Slovenska a dokážeš si predstaviť štúdium spojené s prácou a životom v Austrálii, tak sú tieto víza pre teba vhodné.
Na výber máš:
- štúdium angličtiny (general english, IELTS či Cambridge prípravu a pod.),
- štúdium na Colege (tzv.odborné školy-managment, business, IT, turizmus a pod.),
- štúdium na Univerzite (bakalárske, magisterské).
Minimálna dĺžka pri žiadosti o tieto študentské víza sú 3 mesiace. Na týchto vízach získaš pracovné povolenie na 40 hodín za 2 týždne a počas školských prázdnin môžeš pracovať neobmedzene.
2. Kontaktuj agentúru
Ak si sa rozhodol pre študentské víza alebo Work and Holiday víza, odporúčam ti kontaktovať agentúru. Ak však ideš na turistické víza, zvládneš to aj bez agentúry a ušetríš peniaze za poplatok.
Ako požiadať o turistické víza do Austrálie, čítaj tu.
„Ktorú agentúru mám kontaktovať?“
To nechávam na tebe. Vo väčšine, má každá podobné skúsenosti a znalosti o jednotlivých školách a vízových podmienkach.
Ak by si našiel nejakú „špeci“ agentúru o ktorej veľa ľudí nevie a ponúkne ti skvelé veci, ale musíš zaplatiť peniaze vopred, nerob to! Žiadna z týchto študentských agentúr, nevyberá peniaze dopredu a hlavne, neúčtujú žiadne poplatky za vybavovanie. Provízie majú cez jednotlivé školy a iné aktivity, takže skutočne si viacmenej zaplatíš všetko čo budeš len sám využívať a potrebovať.
Najlepšie si je dohodnúť osobnú schôdzku a prejsť si všetko čo ťa zaujíma o danej krajine, školách, vízach, poplatkoch a možnostiach pre teba. Ak by si stále nedostal presne tie odpovede ktoré hľadáš, prelúskaj sa mojím blogom a verím, že si nájdeš presne to čo potrebuješ vedieť o Austrálii.
3. Vyber si školu – ak ideš študovať
Výber školy závisí hlavne od tvojich financií a od tvojich predstáv a očakávaní (či už je to zlepšenie angličtiny, kvalitná výučba alebo ani jedno z toho).
Ako si vybrať tú správnu školu?
Na výber máš tieto typy škôl:
- Jazykovka
- Odborná škola
- Univerzita
Najbežnejšie si študenti vyberajú jazykovku na prvé dva tri mesiace a po nej niektorú z odborných škôl.
Jazykovka
- na výber máš kurz všeobecnej angličtiny, prípravu na skúšku (IELTS, Cambridge),..
- výučba 4-5 dní v týždni
- denná/večerná forma štúdia
- dochádzka nesmie klesnúť pod 80%
- cena: $160-$250/týždeň
Odborná škola
- na výber máš rôzne kurzy: manažment, biznis, účtovníctvo, PR, IT, turizmus, grafický dizajn, fitnes,…
- výučba 2-3 dni v týždni
- denná/večerná forma štúdia
- cena: $1300-$1600/3 mesiace (1 term)
Univerzita
- bakalárske, magisterské a doktorandské štúdium
- po ukončení štúdia je možnosť získať pracovné víza na 18 mesiacov – 4 roky
- Je potrebná dostatočná úroveň angličtiny (IELTS 6-7 bodov)
- cena: $12000-$22000/rok, sú finančne veľmi náročné
4. Zabezpeč si finančné krytie
Finančné krytie tzv. zábezpeka – sú financie, ktoré budeš potrebovať počas svojho pobytu v Austrálii. Čo znamená, že sa musíš preukázať dostatočnou sumou peňazí, aby úrady videli, že celý tento pobyt v krajine dokážeš finančne utiahnuť. A hlavne sa chcú ubezpečiť, že nebudeš nútený pracovať nelegálne.
Pri študentských vízach sa posudzuje každá žiadosť individuálne. Pozri si Document Checklist Tool, kde si skontroluješ, aké dokumenty musíš poskytnúť a či je jedným z nich aj finančné krytie (ak nie je, aj tak si ho môže stále migračný úrad dožiadať). Finančné krytie sa dokladá maximálne na 12 mesiacov (aj keď máš víza na dlhšiu dobu) a skladá sa z nákladov na školu, ceny za letenku ($2000) a približných životných nákladov (tie vychádzajú na nejakých $1652,5/mesiac).
Finančné krytie pri work and holiday vízach vycháza $5000 na celú dĺžku pobytu, vrátane letenky $2000.
5. Vybav si poistenie
O povinné poistenie pre medzinárodného študenta v Austrálii tzv. Overseas health Cover (OSHC) sa ti postará agentúra. Musí byť zaplatené ešte pred tvojim odletom, na celú dobu tvojho štúdia. Platí sa spolu s platbou za školu. Začína platiť hneď po tvojom prílete do Austrálie. OSHC vychádza približne na $35 za mesiac. Takže ak sa chystáš na ročné štúdium počítaj s cca $420.
Pri Work and holiday vízach Austrália odporúča mať cestovné poistenie, ale nie je to podmienka pre získanie víz.
Taktiež aj pri turistických vízach je dobré si vybaviť cestovné poistenie.
6. Kúp letenku
S kúpou leteniek je to skutočne rôzne. Jej cena závisí od strašne veľa faktorov a hlavne od toho akým luxusom chceš sem letieť a v akom období. Ak chceš na letenke naozaj ušetriť, snaž sa držať týchto vecí:
- hľadaj lety aj s dlhším medzipristátím,
- Leť počas týždňa,
- pozeraj si letenky už v predstihu (minimálne 2 mesiace dopredu),
- internetový prehliadač si stále otváraj cez inkognito okno, aby sa ti pri novom otvorení nezmenila cena. (letenky väčšinou len tak nezdražejú, môžu zato cookies),
- využívaj vyhľadávače ako www.skyscanner.com , kde si vieš ceny jednotlivých spojení porovnať dátumovo.
Okrem toho si pozri aj tieto stránky a verím, že si nájdeš tebe cenovo vhodnú letenku:
www.kadetade.com, www.letenkyzababku.sk, www.zaletsi.cz, www.pelikan.sk, www.kiwi.com/sk/, www.momondo.com , www.expedia.com , www.kayak.com , www.fly4free.com
7. Nájdi si ubytovanie
Ubytovanie v Austrálii je jednou z najväčších finančných položiek. Na výber máš :
- Airbnb – ubytovanie v súkromných bytoch/domoch. Či už sem ideš ako turista, prípadne tu ideš na nejaký čas žiť a hľadáš niečo na prvé dni/týždne, kým sa tu zorientuješ, rezervuj si izbu cez Airbnb
- webové stránky s ubytkom – ak si napríklad hľadáš izbu pozri stránky ako www.flatmates.com.au, www.gumtree.com.au
- bývanie v prenájme / rent – bývanie vo vlastnom prenajatom byte cez realitku (www.domain.com.au, www.realestate.com.au)
- hostel/hotel – booking.com, tripadvisor.com, hostelworld.com
- bývanie v austrálskej rodine / homestay – dá sa vybaviť cez rôzne agentúry, buď ešte zo Slovenska alebo až po príchode do Austrálie
- spoločné ubytovanie / share accommodation – bývanie na niektorom zo študentských domov/bytov
Ak riešiš svoje víza cez agentúru, je pravdepodobné, že ti budú ponúkať aj „share“ ubytovanie v študentskom dome/byte. Na výber máš buď, vlastnú izbu (drahšia alternatíva, ale aspoň máš súkromie) za približne $250/týždeň, alebo zdieľanú izbu s iným študentom za cca $180/týždeň.
Ak riešiš svoje víza cez agentúru, je pravdepodobné, že ti budú ponúkať aj „share“ ubytovanie v študentskom dome/byte. Na výber máš buď, vlastnú izbu (drahšia alternatíva, ale aspoň máš súkromie) za približne $250/týždeň, alebo zdieľanú izbu s iným študentom za cca $180/týždeň.
Ak sa rozhodneš bývať v študentskom dome/byte na začiatok, kým sa zorientuješ, výhodou je, že spoznáš VEĽA nových ľudí (10-20 ľudí na jednom ubytku a stále nejakí odchádzajú a noví prichádzajú), ktorí sú na tom podobne ako ty. Nevýhodou je, že VEĽA ľudí zdieľa spoločnú kúpeľňu, kuchyňu, spoločné priestory a cena nie je až taká najnižšia. Takže ideálne pre teba je si hľadať po 1-2 mesiacov nejaký prenájom.
Ak sa rozhodneš, si ubytovanie hľadať na vlastnú päsť, NIKDY neposielaj nikomu peniaze dopredu zo Slovenska.
Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.