Ak si pracoval v Austrálii legálne a zamestnávateľ za teba odvádzal poctivo všetko čo mal, nejaké tie bubáčiky máš určite aj na dôchodkovom sporiacom účte (na tvojom Superannuation účte). Čo s nimi je naozaj na tebe.

Môžeš si ich na tomto účte buď ponechať a poberať ich v tvojom dôchodku, alebo si o ne môžeš po opustení krajiny požiadať.

Keď si už ale rozhodnutý, že Austrália nie je pre teba a ideš natrvalo domov, tak sa ti určite skôr hodia peniaze doma, než na nejakom účte u protinožcov.

Sú to predsa tvoje peniaze, ktoré si si tu ťažko odmakal a patria tebe.

Ak opúšťaš Austráliu nadobro, určite si prečítaj aj článok: Čo všetko ešte potrebuješ vedieť pred odchodom z Austrálie natrvalo.

Čo musíš spĺňať pre vrátenie peňazí z dôchodkového účtu?

Ak sa ti tvoje Superannuation nahromadilo v Austrálii, kým si bol na dočasných vízach (Temporary Residant visa), máš možnosť si o tieto peniaze spätne požiadať, ak spĺňaš tieto požiadavky:

  • opustil si Austráliu,
  • bol si dočasný obyvateľ Austrálie,
  • tvoje víza na ktorých si bol ako dočasný obyvateľ Austrálie vypršali,
  • nie si austrálskym, alebo novozélandským občanom (Australian or New Zealand citizen), alebo austrálskym dočasným občanom (Australian permanent resident).

Koľko peňazí sa ti vráti?

Priprav sa, že z tých ťažko odmakaných peňazí, ktoré ti na Superannuation účte vysia, nedostaneš celú sumu. Budeš musieť z nich zaplatiť daň vláde. Daň je približne 35%, takže, ak máš na účte nejakých $10 000, na daniach zaplatíš $3 500, plus nejaký poplatok za zrušenie tvojho účtu.

Koľko to bude trvať?

Ak si už krajinu opustil a svoju žiadosť odoslal, budeš to mať do nejakých 28 dní vybavené a poslané na tvoj účet doma.

Ako požiadať o peniaze na Superannuation účte?

Požiadať o tieto peniaze môžeš troma spôsobmi:

  • zaslaním žiadosti poštou – vyplníš oficiálnu žiadosť o vrátenie peňazí a pošleš ju poštou,
  • vyplníš on-line žiadosť cez Austrálsky taxačný úrad
  • pomocou niektorej taxačnej agentúry, ktorá má s podobnými žiadosťami skúsenosti
Bonus tip:

Ak si požiadal o vrátenie daní, či svojho Superannuation a potrebuješ tieto peniaze previezť z austrálskeho účtu na slovenský, alebo niekde inde v zahraničí, určite využi jednu z týchto spoločností na medzinárodný prevod peňazí: TransferWise, CurrencyFair, HiFX, OFX.

Pre viac informácií ako posielať peniaze zo zahraničia domov, čítaj tu.

Je tam časové obmedzenie dokedy si môžeš požiadať o svoje superannuation?

Nie, nie je, ale ak si svoju žiadosť neposlal do 6 mesiacov od opustenia Austrálie a tvoje víza vypršali, alebo boli zrušené, peniaze budú presunuté na účet ATO (Austrálsky daňový úrad).

Ak toto nastane, musíš požiadať priamo daňový úrad a vyplniť papierovú formu (spomínanú vyššie), ktorú im musíš zaslať na ich adresu.

Kto nemôže požiadať o vrátenie superannuation?

– Australian citizens,

– New Zealand citizens,

– Permanent Australian residents,

– Retirement visa holders,

– Investor retirement visa holders

Viac informácií nájdeš na stránke Australian government.

“Môžem sa do Austrálie vrátiť po požiadaní o Superannuation?”

Veľmi často kladená otázka, či sa môžeš do krajiny vrátiť aj po požiadaní o superannuation. Odpoveď je áno, môžeš, ale pred požiadaním o nové víza, je lepšie kontaktovať migračný úrad pre viac informácií.

Pre viac informácií si pozri túto officiálnu stránku ATO.

Veľa šťastia pri žiadaní!

Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.