Keď som pred 7 rokmi pricestoval do Austrálie, ako prvé som si tu previedol na môj novo otvorený účet, peniaze pomocou bankového prevodu zo Slovenska. Keďže táto krajina je neskutočne drahá a s prácou to zo začiatku nebolo naozaj ľahké, po pol roku som bol donútený si preposlať ďalšie.

Približne o rok neskôr, keď som sa konečne pozbieral ako tak finančne, nastal čas splácania týchto pôžičkovských dĺžob z domova. Po prečítaní mnohých stránok a blogov, som si uvedomil, ako som pri týchto mojích starých prevodoch medzi bankami „krásne“ preplácal. Nebolo to len o jednotlivých poplatkoch za prevody, ale hlavne o nízskom kurze, ktorý mi jednotlivé banky ponúkli.

Neurob tú istú chybu ako ja! Prečítaj si tieto moje rady, ako najlacnejšie posielať peniaze zo zahraničia domov a naopak.

Či si ešte len teraz pricestoval do Austrálie (či inej cudzej krajiny), alebo si už vonku dlhšie a hľadáš najlacnejší spôsob prevodu peňazí z a na slovenský/český účet, urobil som pre teba tento prieskum, ktorý ti zaručene ušetrí peniaze pri medzinárodnom prevode.

Najlacnejší spôsob posielania peňazí z Austrálie na Slovensko/do Čiech a naopak:

  • Ak si práve došiel do Austrálie, alebo niekde do cudziny (či opačne) a potrebuješ presunúť peniaze zo slovenského účtu, určite neodporúčam robiť bankový prevod medzi bankami.
  • Zbytočne preplatíš na poplatkoch.
  • Okrem poplatkov je veľmi zlý aj výmenný kurz, s ktorým nakoniec stratíš ešte oveľa viac eur, dolárov, či inej meny.
    Banky si môžu účtovať 4% až +-6% na výmennom kurze.
  • Takže, ak si prišiel do Austrálie na cca 2 roky a plánuješ si prevádzať peniaze zo slovenského účtu, tak na nejakých 5 prevodoch necháš nezmyselných $300 až $400.
  • Našťastie sú tu lacnejšie a bezpečnejšie cesty ako tieto prevody uskutočniť bez bánk. Využi teda „Peer to Peer“ spôsob medzinárodného prevodu peňazí pomocou CurrencyFair, alebo TransferWise.
  • Z osobnej skúsenosti a zo skúsenosti mojich mnohých známych žijúcich po celom svete, odporúčam CurrencyFair.

Peer to Peer Transfer (P2P) pomocou CurrencyFair

CurrencyFair je momentálne jednou z najlepších spoločnosti, ktorá ponúka tento najbezpečnejší a najlacnejší spôsob peňažných prevodov. Viac o nej neskôr.

Čo je Peer to Peer prevod peňazí a ako funguje?

Peer to Peer je veľmi bezpečný spôsob prevodu peňazí medzi ľuďmi, bez zásahu banky. Čiže, namiesto prevodu cez banku, tieto spoločnosti spoja ľudí kupujúcich cudziu menu v jednej krajine s ľuďmi v iných krajinách, ktorí predávajú danú menu.

Príklad ako to funguje:

Peťo z Prešova, ktorý momentálne žije v Austrálii, si chce previezť eurá zo svojho slovenského účtu na svoj novo otvorený účet v Austrálii.

Proces P2P:
  1. Peťo použije P2P spôsob prevodu peňazí pomôcou spoločnosti CurrencyFair.
  2. Zaregistruje sa a prevedie si eurá na svoj CurrencyFair účet na Slovensku.
  3. CurrencyFair automaticky spojí jeho eurá s austrálskymi dolármi s inými ľuďmi, ktorí si chcú poslať peniaze opačným smerom.
  4. Týmto spôsobom, CurrencyFair zhromaždí austrálske doláre od ostatných užívateľov v Austrálii a prevedie ich na Peťov účet v Austrálii.
  5. Čiže, peniaze nikdy neprekročia medzinárodné hranice a daná transakcia zostáva miestna.
Prečo je tento spôsob najlacnejší?

Tento spôsob spájania ľudí, umožňuje ponúknuť lepšie výmenné kurzy. Avšak, aj tu môže niekedy nastať situácia, kedy tieto spoločnosti nenájdu v danej krajine nikoho na výmenu peňazí a výmenný kurz a poplatok môžu byť iné. P2P cez CurrencyFair je každopádne najlacnejším spôsobom prevodu medzi $1000 až $100 000.

CurrencyFair nie je jedinou spoločnosťou, ktorá túto P2P metódu medzinárodných prevodov ponúka. Existuje aj ďalšia veľmi obľúbená spoločnosť TransferWise.

Porovnanie CurrencyFair a TransferWise

Výmenný kurz

Obe CurrencyFair a TransferWise, ti ponúkajú skoro na vlások podobné výmenné kurzy, ale čo je hlavne najdôležitejšie, je že sú oveľa výhodnejšie, ako tie čo ti ponúknu banky.

TransferWise – ponúka kurzy blízke otvorenej trhovej sadzbe
CurrencyFair – ponúka taktiež takéto kurzy ako TW, v niektorých prípadoch dokonca ešte nižšie. Avšak budeš musieť počkať dlhšie, kým ťa spoja s iným zákazníkom CurrencyFair.

Poplatky

Jednoznačne obe spoločnosti majú menšie poplatky ako banky. Rozdiel medzi nimi je len v jednoduchosti pochopenia poplatku u CurrencyFair.

CurrencyFair – približne účtuje poplatok 3 eurá a 0.35% menenej sumy
TransferWise – účtuje percento z celkovej sumy prevodu, avšak jeho výška závisí od krajiny.

Podporované krajiny

CurrencyFair a TransferWise pokrývajú väčšinu krajín sveta.

Oficiálne podporovane krajiny CurrencyFair klikni sem.
Oficiálne podporovane krajiny TransferWise klikni sem.

Rýchlosť prevodu

V priemere to trvá 1-3 pracovné dni.
Sú jednoduché na používanie
Obe CurrencyFair a TransferWise majú svoje služby nastavené kvalitne a hlavne jednoducho pre užívateľa.

Sú tam medzi nimi len nepatrné odlišnosti:

TransferWise- na ušetrenie času si účet môžeš vytvoriť jednoducho pomocou svojho účtu na Googli alebo Facebook prihlásenia. Potom sa už len prihlásiš a môžeš ho naplno využívať.
CurrencyFair – ti ponúka vytvorenie nového účtu veľmi jednoducho pomocou tvojho Facebooku.
TransferWise- ti umožňuje používať debetnú alebo kreditnú kartu na vloženie peňazí na tvoj TransferWise účet. Avšak, niekedy sú za tieto vklady 2% extra poplatky.
CurrencyFair- na tento účet si musíš peniaze previezť bankovým prevodom.
TransferWise- má mobilnú aplikáciu pre Android aj iOS. Klikni sem cez tvoj iOS alebo Android a stiahni si aplikaciu zadarmo a ktomu dostaneš prevod peňazí do 3500 eur bez poplatku.
CurrencyFair- ponúka taktiež Apple a Android mobilnú aplikáciu zadarmo. Na aktivovanie tvojho prvého prevodu zadarmo, sa musíš najprv zaregistrovať cez ich officiálnu webovú stránku CurrencyFair.

Bezpečnosť

CurrencyFair a TransferWise sú naozaj veľmi bezpečné a majú ten najvyšší stupeň ochrany ( SSL security certificate) cez šifrované prihlasovacie údaje a všetky ostatné komunikácie.

CurrencyFair- má dokonca prídavnú vlastnosť ochrany. Môžeš využiť dvojité overenie údajov (napríklad tvoje prihlasovacie meno, heslo a overovací kód poslaný na tvoj mobil v SMS správe).
CurrencyFair- ponúka dokonca históriu prihlasovania.
TransferWise- ti ponúka možnosť prihlásenia cez tvoj Google účet, v ktorom si môžeš taktiež zvoliť dvojitú ochranu zabezpečenia. Tým si môžeš zvýšiť bezpečnosť tvojho TransferWise účtu ešte viac.

Pravidelné medzinárodné platby

CurrencyFair- ti ponúka možnosť nastavenia pravidelných platieb. Čiže už žiadna zmeškaná platba zo zahraničia za neskorú platbu hypotéky alebo úveru.
TransferWise- túto možnosť zatial neponúka.

Ktorú spoločnosť by si mal teda využiť?

Obe spoločnosti poskytujú jeden z najlacnejších a najbezpečnejších spôsobov ako previezť peniaze z domáceho účtu na účet v cudzine a naopak. Osobne som využil služby oboch spoločností, ale už dlhšiu dobu som verný spoločnosti CurrencyFair. Rýchly prevod, zanedbateľné poplatky a výborné kurzy.

Iné možnosti prevodu peňazí zo zahraničia

Peer to Peer prevody pomocou spoločností CurrencyFair a TransferWise nie sú samozrejme jediné možnosti cez ktoré sa dajú posielať peniaze z a do zahraničia. Je tu mnoho ďalších možností, avšak už nie tak finančne výhodných.

1.Bankový prevod bez banky

Bankový účet ti umožňuje posielať peniaze z tvojho austrálskeho účtu na účty v zahraničí. Existuje veľa austrálskych a aj zahraničných spoločností, ktoré sa špecializujú na to isté, avšak s oveľa menšími poplatkami a lepším výmenným kurzom.

Medzi najznámejšie patria:

OFX (formálne známy ako Ozforex) – vhodná alternatíva ak nechceš využiť CurrencyFair alebo TransferWisse. Rýchla a bezpečná voľba prevodu peňazí zo zahraničia domov a naopak.
HiFx – momentálne nadobudli XE currency a je to jedna z ďalších veľmi populárnych spoločností na medzinárodný prevod peňazí.
A veľa ďalších ako Western Union, TorFX a World First

Kedy a prečo sú tieto spoločnosti lacnejšie?

Ak posielaš viac ako $1000 tieto spoločnosti sú oveľa lacnejšiem, pretože ich poplatky sú menšie a ich výmenné kurzy lepšie ako v bankách. Poplatky sa pohybujú väčšinou medzi $10-$15 pri malých sumách. Mnohé z nich dokonca ponúkajú prevod peňazí bez poplatku ak je suma vyššia ako $10 000.

2. Paypal

Heh, áno Paypal. Aj ja som sa prvýkrát čudoval, že čo to čítam. Funguje to presne tým istým spôsobom, ako keď si niečo objednávaš cez Ebay a na platbu využiješ svoj Paypal účet. Posielanie peňazí do zahraničia cez Paypal je úplne jednoduché a rýchle (super rýchle – ak má osoba, ktorej posielaš peniaze Paypal účet), skoro bez poplatku, avšak so slabým kurzom.

Ak platíš niekomu menej ako $1000 (napr.niekomu do zahraničia za jeho služby), Paypal je oveľa lacnejšia voľba, než bankový prevod peňazí. Nemusíš totiž platiť tie vysoké bankové poplatky.

3. Bitcoin

Ak si trocha zručnejší a máš aspoň nejakú tú predstavu ako využívať „digital currency“ (digitálnu menu), Bitcoin je jednou z ďalších možností, ako poslať peniaze do zahraničia.

Musíš si ale najprv založiť tzv.Wallet (peňaženku) cez Bitcoin spoločnosť napr. Coinjar, vložiť na ňu vkladanú sumu v austrálskych dolároch, alebo inej mene. Premeniť na Bitcoin a poslať to danej osobe do zahraničia. Tá musí mať Bitcoin peňaženku tiež. Následne si ich premení naspäť na miestnu menu.

Tieto Bitcoin prevody sú veľmi lacné, pretože nejdú cez žiadnu banku. Výmenné kurzy sú lepšie ako v bankách, ale máš pri tom vyšší risk, keďže meníš menu dvakrát.

Čo dodať na záver?!

Ak si cenníš každý svoj krvopotne zarobený dolár či euro, určite využi služby spoločnosti CurrencyFair, alebo TransferWise a určite nebudeš ľutovať.

Podrobnejšie informácie o týchto dvoch spoločnostiach nájdeš v týchto článkoch:

Medzinárodné posielanie peňazí pomocou TransferWise
Medzinárodné posielanie peňazí pomocou CurrencyFair

Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.