Čo je Australian Business Number (ABN)?

– je tzv. podnikateľské číslo / Australian Business Number (v skratke ABN), podobné našej živnosť na Slovensku. Buď ho budeš osobne využívať na svoju podnikateľskú činnosť, alebo si naň môžeš nájsť prácu v Austrálii, kedy ťa tvoj zamestnávateľ bude na toto číslo ABN vyplácať.

Práca na ABN – jej výhody a nevýhody

Práca na ABN má mnoho výhod:

– Môžeš si o neho požiadať aj ak si na študentských vízach
– Neplatíš žiadne sociálne a zdravotné odvody
– Máš väčšie zárobky
– Voľnosť v pracovných hodinách, pretože zamestnávateľ ťa vypláca za tvoj výkon práce a nie za počet odpracovaných hodín
– A hlavne si na konci daňového obdobia môžeš veľa vecí dať do nákladov

Ale má aj kopec nevýhod:

Samozrejme, nie je všetko zlato čo sa blyští. Práca na ABN má aj veľa nevýhod. Mnohí študenti pri jeho zakladaní resp. pri práci na ABN nato nemyslia. Vidina vyššieho hodinového zárobku na ABN, im zalepí oči. Avšak treba myslieť na to, že to sú hlavne „nezdanené peniaze“!. Čo znamená, že na konci finančného roka, platíš jednorázovo daň z príjmu. Čo nie sú malé peniaze, ak budeš pracovať veľa. Pri týchto prácach musíš taktiež buď každý týždeň, alebo každé dva, vypisovať zamestnávateľovi faktúry a u niektorých dokonca mať vlastné nástroje a vybavenie.

Vybavenie ABN v Austrálii

– je pomerne jednoduché a podobné vybaveniu TFN. Trvá približne pol hodinky kým si vypíšeš veci online a tvoje číslo ti príde poštou na tvoju adresu. K vybaveniu ABN potrebuješ mať už svoje TFN.

Ako si vybaviť Tax File Number (TFN), čítaj tu.

ABN si môžeš vybaviť jednoducho a rýchlo cez túto oficiálnu stránku.

Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.