Jednou z ďalších dôležitých vecí, ktorú si po príchode potrebuješ vybaviť, je bankový účet. V Austrálii je veľa bánk, ktoré ti bezplatne vystavia študentský účet aj s platobnou kartou.

Medzi najobľúbenejšie patria:

– The Commonwealth bank

– St George Bank

– ANZ (The Australia and New Zealand Banking Group Limited)

– NAB (National Australia Bank)

– Westpac banking Corporation

– a veľa ďalších.

Banky ponúkajú skoro úplne rovnaké študentské účty a s veľmi podobnými podmienkami. Takže, je skutočne na tebe, pre ktorú sa rozhodneš. Zriadenie takéhoto účtu je veľmi jednoduché a rýchle. Môžeš si ho založiť online, alebo na ktorej koľvek z pobočiek danej banky. Karta ti príde na tebou zadanú adresu tu v Austrálii.

Čo potrebuješ k otvoreniu študentského účtu:

– Pas,
– CoE (Confirmation of Enrolment)potvrdenie o zápise do školy,
– tvoje víza,
– tvoju adresu tu v Austrálii,
– telefónne číslo,
– email.

Môže sa stať, že ťa požiadajú o tvoju študentskú kartu, ale keďže trocha potrvá kým ti dorazí na tvoju adresu zo školy, povedz im, že ju prinesieš dodatočne.

TIP: Pri zriaďovaní účtu dostaneš debetnú bankomatovú kartu zadarmo. Určite požiadaj o internet banking a všetky prihlasovacie detaily si niekam zapíš. Každá banka ti bezplatne ponúkne aj tzv. Saver Account (Sporiaci účet), ktorý budeš mať zriadený k svojmu bežnému účtu bezplatne a môžeš si naň presúvať všetky svoje ťažko zarobené milióny, ku ktorým sa ti budú pekne pripisovať úroky.

Zmena peňazí v banke

Peniaze v hotovosti, ktoré si si priniesol do Austrálie si môžeš hneď vložiť na tento novootvorený účet. Čo sa týka kurzu v bankách a v zmenárňach, sú veľmi podobné takže zabiješ tým dve muchy jednou ranou. Nezabudni, že karta ti príde poštou až za 5-7 pracovných dní, tak nejakú tú hotovosť si ešte nechaj.

Prevod peňazí zo SR na AU účet

Ak si si veľa hotovosti nepriniesol a radšej si chceš presunúť peniaze zo slovenského účtu na tvoj nový austrálsky účet, určite neodporúčam prevody medzi jednotlivými bankami. Majú horšie kurzy a zbytočné poplatky. Ak chceš skutočne ušetriť na poplatkoch a previezť peniaze v dobrom kurze a hlavne rýchlo, odporúčam jednu z online spoločností na medzinárodný prevod peňazí – CurrencyFair alebo TransferWise. Osobne ich využívam a aj mnoho ďalších našincov v Austrálii a vo svete.

Ako najlacnejšie posielať peniaze zo zahraničia domov a naopak, čítaj tu.

Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.