Ak chceš byť úspešný pri hľadaní práce, musíš sa preukázať aj vhodným životopisom. Ako sa hovorí, niekedy je menej viac a toto obzvlášť platí tu v Austrálii. Tvoj životopis tzv. Resumé musí obsahovať len tie veci, ktoré tvoj potenciálny zamestnávateľ hľadá a ocení.

Zopár rád ako správne napísať životopis

V Austrálii si potrpia na jednoduchosti a prehľadnosti životopisu.

V úvode napíš tvoje kontaktné údaje ako, meno, email, telefón a podobne. Prilep tam aj svoju nejakú maličkú fotku.

Ďalej uveď tvoje osobné schopnosti (key strenghts), aký si, ako sa rýchlo učíš, či zvládaš pracovať pod stresom a podobne.

Uveď tvoju históriu v rámci predchádzajúcich zamestnaní. Ak sa uchádzaš napríklad o pozíciu v niektorej z reštaurácií, uveď ako predchádzajúcich zamestnávateľov len takých, čo nejako s touto pozíciou súvisia. Majiteľa reštaurácie nebude zaujímať, že si v Anglicku čistil toalety, alebo robil záhradníka.

Každú z pozícií opíš kde to bolo, v akom časovom rozhraní a jednotlivú pozíciu popíš aspoň zopár slovami čo presne si tam robil.

V ďalšom bode vypíš všetky dosiahnuté školy, kurzy a certifikáty.

Uveď aspoň dvoch troch ľudí ako referencie (odporúčania) s ich telefónnym číslom.

A ako posledné nezabudni napísať, tvoju dostupnosť (availability), čas kedy môžeš pracovať. Aby ťa nevolali na večerné smeny, kedy ty budeš v škole.

Ako ma vyzerať tvoj životopis podľa jednotlivých pozícií, pozri tu.

Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.