Hľadanie práce hneď po prílete do novej krajiny, môže byť zo začiatku trocha stresujúce. Avšak, žiadne obavy, musíš dať do toho čo najviac a prácu si určite nájdeš.
Veľa ľudí ma ubezpečovalo, že si prácu nájdem hneď po prílete. Realita je však taká, že tomu musíš dať nejaký ten čas. Väčšinou to zaberie zopár týždňov kým si prácu nájdeš.
Verím, že ti tieto moje tipy ako si nájsť prácu v Austrálii pomôžu.
8 tipov ako si nájsť prácu na študentských vízach v Austrálii
1. Neboj sa
– strach zo slabej angličtiny, alebo z nového prostredia ti tu len hľadanie práce skomplikuje. Neboj sa! Austrália je plná cudzincov a každý z nás nejako začínal.
2. Pozri si tvoje okolie
– aby si vedel hneď na začiatku kde hľadať a aké máš možnosti, pozri si, čo máš vo svojom okolí. Kukni si čo máš v okolí tvojho bytu/domu, v okolí tvojej školy, či v oblastiach ktorými budeš cestovať do školy. Pozri aké sú tam reštaurácie, puby, hotely, obchody, supermarkety, či stavby kde by si sa mohol ísť opýtať o prácu.
Ak sa ti nechce toľko chodiť využi Google Maps a Google Street View.
3. Priprav si životopis
– bez neho ti hľadanie práce pôjde asi veľmi ťažko. Daj si na ňom naozaj záležať. Priprav si životopis podľa toho, na akú pozíciu sa ideš uchádzať. Ak chceš pracovať v reštike, uveď len skúsenosti, ktoré sa hospitality týkajú.
Ako napísať životopis si prečítaj tu.
4. Začni sa pýtať osobne
– najrýchlejšou cestou ako si nájsť prácu v Austrálii je ísť sa na ňu opýtať osobne. Takže vytlač si 20-30 životopisov a šup ho do ulíc.
Prvý dojem je veľmi dôležitý, takže tu je zopár rád ako hľadať prácu osobne:
- pekne sa obleč,
- stále si vyžiadaj rozprávať s manažérom (iný personál môže tvoj životopis len zahodiť),
- buď usmievavý,
- buď milý a zdvorilý,
- maj pripravenú odpoveď na tvoju availibility (ktoré dni a koľko hodín môžeš pracovať),
- poďakuj a zdvorilo sa rozlúč aj keď ťa momentálne nechcú,
- a hop na ďalšie miesto.
5. Hľadaj prácu online
– ak ťa už hľadanie práce osobne unavilo, alebo sa ti vôbec nedarilo, tak si začni hľadať prácu online.
Najviac používaným portálom na hľadanie práce v Austrálii sú stránky ako Seek, Indeed, CarrerOne a pod.. Veľa zaujímavých ponúk sa ale dá nájsť aj na Facebook-u, tak určite nezabudni check-ovať jednotlivé FB skupiny s pracovnými ponukami.
Zopár rád ako si hľadať prácu na Facebook-u:
- pozri si stále posledné pridané/najaktuálnejšie inzeráty v daných skupinách,
- hneď volaj, ak je uvedené v inzeráte telefónne číslo,
- ak v inzeráte nie je telefónne číslo, pošli im hneď tvoj životopis,
- sleduj jednotlivé skupiny pravidelne,
Ďalšie webové stránky kde si môžeš hľadať prácu si pozri v tomto článku.
6. Pýtaj sa
– nie je nič jednoduchšie, ako opýtať sa na prácu kamošov, spolužiakov v škole, spolubývajúcich, či dokonca ľudí v tvojej agentúre. Skús si pozrieť aj nástenky v školách, niekedy tam majú pracovné ponuky pre študentov.
7. Daj si inzerát
– ak sa ti naozaj nedarí nájsť si prácu, skús si dať inzerát na Facebook do niektorej z FB skupín s pracovnými ponukami. Uveď v ňom kto si, čo si, o akú prácu máš záujem a aká je tvoja availibility.
Dávaj ale pozor na rôznych úchylákov, ktorí na tvoj inzerát natrafia. Je to tu veľmi bežné, že ti budú vypisovať či neposkytuješ aj masáže a podobne. Takže, ak sa ti na nejakej ponuke nebude zdať niečo v poriadku, nechoď tam a to dané číslo si zablokuj.
8. Nevzdávaj to
– ak sa ti stále nedarí nájsť prácu, nevzdávaj sa. Musíš dať tomu naozaj čas a obetovať veľa energie.
Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.