Každý z nás vie, že Austrália je drahá krajina. Akože super drahá. Ak si sa tu rozhodol žiť, určite si chceš ušetriť nejaké peniaze, či už ako študent na školu alebo cestovanie. Tu je pár tipov, ako si znížiť svoje náklady a ušetriť nejaké doláre.
1. Ubytovanie
Jednou z najväčších položiek, je ubytovanie. Predstava bývať v centre mesta alebo priamo na pláži s výhľadom na oceán a mať vlastnú izbu, prípadne celý apartmán, je síce super, ale veľa peňazí by ti neušetrila. Realita je taká, že čím ďalej od centra bývaš a s čím viacej ľuďmi zdielaš izbu/apartmán, tým sú tvoje náklady na ubytovanie nižšie. Jasné, nikomu sa nechce cestovať 1,5 hodiny do centra, ak tam máš školu alebo robotu. Riešením môže byť, že si nájdeš ubytovanie blízko pri vlakovej stanici, s tým, že do mesta Ti to bude trvať 20-40 minút vlakom.
2. Jedlo
Ďalšou položkou, na ktorej môžeš veľa ušetriť je stravovanie. To znamená, že obmedzíš stravovanie v reštauráciách a začneš si variť doma. Ak však nemáš na to čas a uprednostňuješ jesť vonku, lacnejšou možnosťou sú tzv. foodcourty v nákupných centrách, kde dokonca pred zatvorením, majú jedlo ešte oveľa lacnejšie. Alebo, si nájdi prácu v reštaurácii a jedlo budeš mať buď za výhodnejšiu cenu (polovicu), prípadne úplne zadarmo.
3. Alkohol + BYO
Buď pripravený, že za dve pivá v bare/reštaurácii zaplatíš asi toľko, čo za „six pack“ (6 pív) v bottle shope, čo je okolo $15-$20. Ešte výhodnejšie je kúpiť celý „case“(24 pív) za $40-$50. Niektoré reštaurácie ponúkajú tzv. BYO (bring your own) – “prines si svoje vlastné” pivo alebo víno a tak sa vyhneš plateniu predraženého alkoholu priamo v reštaurácii.
4. Cenová zhoda – tzv. Price match
Price match alebo cenová zhoda, je ďalšia možnosť, ako sa dá ušetriť pri kúpe elektroniky, alkoholu, oblečenie, kozmetiky.. Ak v obchode, ktorý robí price match máš záujem o nejaký výrobok, ktorý je v inom obchode lacnejší, mal by si ho dostať za tú lacnejšiu cenu konkurencie. Stačí ak im ukážeš dôkaz (napríklad leták, web stránku konkurenčnej kamennej predajne).
5. Oblečenie
Sezónne zľavy bývajú niekoľkokrát za rok a ak si správne načasuješ svoje nákupy, môžeš získať ešte dodatočnú napr. 50% zľavu na už zľavnenú vec. Takže v konečnom dôsledku zaplatíš možno 20% z pôvodnej ceny.
Ak ti nevadí oblečenie z druhej ruky, lacné oblečenie môžeš kúpiť v second-handoch (napr. Vinnies), marketoch (napr. Glebe), garážových výpredajoch alebo na Gumtree.
6. Nábytok
Nábytok z druhej ruky sa dá zohnať lacno, niekedy dokonca aj zadarmo na Facebook market-e alebo rôznych Facebook stránkach. Ďalšou super možnosťou ako sa dostať k nábytku zadarmo, sú tzv. „Hard Rubbish Days“, kedy sa Austrálčania zbavujú nechceného nábytku tak, že ho nechajú pred domov a ktokoľvek si ho môže zadarmo zobrať.
7. Fitness centrum
Týždenné členstvo vo fitku vyjde okolo 15-20$. Ak chceš ušetriť a byť ešte aj na čerstvom vzduchu, využi outdoor fitká (v parku, pri pláži) alebo tzv. free training groups (skupinové tréningy zadarmo).
8. Zľavové portály
Medzi najznámejšie zľavové portály patria Groupon, Scoopon, Livingsocial, kde môžeš nájsť aj 70% zľavy na rôzne aktivity, jedlo, produkty, služby, procedúry a podobne.
9. Zjednávanie cien
Neveril som tomu, kým som si to sám neodskúšal. Ceny si dokážeš zjednať nie len na marketoch/trhoch, ale dokonca aj v kamenných obchodoch. Samozrejme nemyslím tým, že tete pri pokladni v Aldi budeš chcieť zaplatiť len dvacku za štyridsať dolárový nákup! Zjednávať ceny môžeš napríklad v predajniach s elektronikou, nábytkom a podobne.
Ako máš ísť teda na to?
Úplne jednoduchým spôsobom. Pozri si čo sa Ti v predajni páči, respektíve čo potrebuješ, zavolaj si nejaktorého z predavačov (ak Ťa už od vstupu do predajne nesprevádza) a opýtaj sa akú najlepšiu cenu na to a to Ti vie ponúknuť. Ak niečo veľmi veľmo potrebuješ a cena ktorú Ti ponúkli je stále vysoká, skús si nechať zavolať manažéra a opýtať sa aj jeho či by Ti s tou danou cennou niečo vedel urobiť.
10. Zruš si poistenie na Tvojom Superannuation účet
Častokrát ľudia žijúci tu v Austrálii, zabúdajú na svoje Superannuation (tzv.sporenie na dôchodok). Ak teda Tvoj zamestnávateľ odvádza za Teba všetko ako má, mal by Ti z každej Tvojej výplaty posielať určitú čiastku aj na dôchodok.
Po niekoľkých mesiacoch/rokoch sa tam naozaj nazbiera celkom slušná sumička. Avšak, všetky tieto Superannuation účty majú hneď od začiatku nastavené aj rôzne poistenia, ktoré sú Ti automaticky z tohto účtu strhávané a ani o tom nevieš. Že čo? Aj ja som sa osobne takto nechal ošklbávať niekoľko rokov, kým som si to všimol. Čiže, ak to necháš tak, časom Ti Tvoje peniaze na dôchodok zjedia poplatky za dane a to nezmyselné poistenie.
Ak si ale myslíš, že to poistenie cez Tvoj Superannuation account potrebuješ a chceš ho naďalej platiť, nechaj si ho.
Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.