Jednou z ďalších vecí na študentských vízach, ktoré ťa tu čakajú po prílete do Austrálie, je tvoj prvý deň v škole a cesta do nej.

Prvá cesta do školy v Austrálii

Ak máš dobrý orientačný zmysel, tak super. Verím, že tvoju prvú cestu do školy zvládneš ľavou zadnou.

Ak, ale patríš do tej druhej skupinky ľudí a máš slabšiu orientáciu, nafoť si všetko potrebné do mobilu/foťáku (zastávky, ulice, križovatky, všetko čo ti pomôže sa zorientovať v neznámom meste), aby si sa ten prvý deň niekde nestratil. Alebo, ak máš pred začatím školy ešte nejaký ten deň dva voľno, požiadaj niekoho z tvojich nových spolubývajúcich, či by nebol niekto ochotný a neprešiel s tebou celú trasu z domu do školy a naspäť.

Väčšina kurzov General English na školách začína v pondelok ráno okolo 9tej. Určite odporúčam vyraziť z domu skôr, lebo náhoda je sviňa, nastúpiš na zlý bus/vlak, či trocha zablúdiš a kto by sa chcel hneď prvý deň v škole takto prezentovať?!

Ako prebieha prvý deň v škole a čo k tomu potrebuješ?

Prvý deň si nezabudni zobrať so sebou pas, pero, tvoju fotografiu pasového formátu, tvoju novú adresu tu v Austrálii a poprípade nejaký poznámkový blok. Taktiež, nezabudni na vodu a niečo malé pod zub, lebo môže byť, že tam stráviš aj celý deň.

Po úvodnom uvítaní nových študentov, vám rozdajú študijné podklady a vysvetlia, ako bude prebiehať výučba. Taktiež, budeš musieť vypísať papier pre poisťovňu (OSHC) s tvojou novou adresou tu v Austrálii, že si na školu nastúpil a kde ti tvoju kartičku poistenca majú poslať. Ja som si napríklad nechal svoju kartičku poslať do školy. To bola moja zbytočná prvotná nedôvera nového bývania. Kartička dorazila o nejaké 2 týždne do školy.

Priemerná výučba General English na školách v Austrálii je 20hodín za týždeň. Tá je buď rozdelená od pondelka do piatku, alebo len do štvrtka. Závisí naozaj od školy. Ak by si mal počas týchto úvodných informácií možnosť vybrať si jeden deň v týždni medzi rôznymi aktivitami, odporúčam „výlety na spoznávanie krajiny“. Zmeniť si to môžeš každé 4 týždne.

Prečo práve tieto aktivity? Nemusíš trčať v škole, spoznáš nových ľudí a hlavne vidíš nové miesta.

Skúsil som naozaj viacero rôznych aktivít, Grammar class, Listening class a neviem čo ešte iné, ale tieto výlety mi dali naozaj najviac. Jednak som nemusel sedieť zavretý v škole, skamarátil a spoznal sa lepšie s ostatnými študentmi, spoznával som pre mňa novú krajinu a hlavne precvičoval som si speaking.

Ďalšou možnosťou na mnohých jazykových školách je, zvoliť si v tento prvý deň v škole denné, alebo večerné štúdium (ak si si to teda zatiaľ neurčil v tvojej prihláške, ktorú si zaslal cez agentúru ešte na začiatku).

Aké sú výhody a nevýhody denného a večerného štúdia, čítaj tu.

Po týchto úvodných informáciach si vás rozdelia do jednotlivých tried, kde vám dajú napísať „vstupný test“. Po ňom je také krátke interviewu s niektorým z učiteľov, aby zistili ako si na tom s rozprávaním v angličtine. Po vyhodnotení testu a speakingu, ťa začlenia podľa tvojej úrovne angličtiny do niektorej zo skupín:

  • beginner/elementary
  • pre-intermediate
  • intermediate
  • upper intermediate
  • advanced

Vyhodnotenia testu závisia od jednotlivých škôl. Buď, ti po teste dajú prestávku na obed a po nej si prídeš po výsledky a hneď si ťa aj zoberú do tried na prvú hodinu, alebo ťa pustia domov a výsledky budeš mať nasledujúci deň ráno na nástenke.

Určite si počas tohto prvého dňa/týždňa v škole nezabudni požiadať o vystavenie študentskej kartičky.

Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.