Pristátie v novej krajine je stále niečo, čo nám príjemne zvýši tep a naštartuje mozog na plné obrátky. Samozrejme to možno bude spojené aj s miliónmi otázok ako: “Rozhodol som sa dobre?”, “Mal som odísť zo SR?”, “Čo môžem očakávať, ako to tu bude vyzerať”, a podobne. Bude toho určite veľa nad čím budeš premýšľať, ale práve naopak, teš sa na kopec nových zážitkov a skúseností, o ktoré by si sa ukrátil, ak by si ostal sedieť doma.
1. Incoming Passenger Card
Ako prvé pred pristátim, si skontroluj či máš vyplnenú kartičku – Incoming Passenger card. Tú, ti dajú v lietadle počas letu do Austrália. Nezabudni vyplniť z oboch strán a podpísať. Je to overujúci formulár v ktorom potvrdzuješ, že so sebou v batožine nemáš žiadnu z položiek, ktorá je zakázaná.
Návod, ako vyplniť Incoming passenger card, nájdeš tu.
Tu si môžeš stiahnuť vzor Incoming Passenger Card v anglickom a českom jazyku.
2. Nastav si aktuálny čas
Ďalšou vecou čo by si mal urobiť po vystúpení z lietadla, je nastaviť si hodinky na aktuálny čas. Väčšina smartfónov sa už nastaví sama, ale nezabudni si zmeniť čas aj na svojich hodinkách. Časový posun v Austrálii závisí od toho, v ktorom meste si pristál. Napríklad v Sydney budeš mať plus 10 hodín (v letnom období), alebo plus 8 hodín (v zime).
Aký je aktuálny čas v Austrálii, si kukni tu.
3. Využi Free Wifi na letisku
Tak ako na každom inom letisku vo svete, aj tu v Sydney, nájdeš free wifi. Kým teda prejdeš celou príletovou halou a vyzdvihneš si batožinu, môžeš dať vedieť aspoň rodine a známym že „dobro došli“.
4. Medzinárodné letisko v Sydney
V Sydney sa nachádza jediné medzinárodné letisko Kingsford Smith, na ktoré si určite priletel. Je vzdialené približne 9km od centra mesta. Má 3 aktívne terminály (T1, T2, T3). A väčšina medzinárodný letov pristáva práve na Terminály 1.
Ako prejsť letiskom v Sydney a čo ťa tam čaká?
Po vystúpení z lietadla sa drž žltého označenia Baggage (miesto, kde si vyzdvihneš svoju batožinu). To, ťa privedie k pasovej kontrole, pri ktorej okrem svojho cestovného pasu, musíš ukázať aj Incoming passenger card. Podľa toho čo si zaškrtol/deklaroval , ti tú kartičku označia a vrátia. Batožinu si vyzdvihneš hneď za pasovou kontrolou. Keď ti kufor konečne dorazí na tom nekonečnom páse, pokračuj ďalej na kontrolu batožiny (Customs and Quarantine). Pri vchode sa musíš opäť preukázať pasom a odovzdať už tú označenú kartičku (Incoming passenger card. Podľa nej určia, ktorú kontrolu musíš absolvovať. Je tam viacero kontrol, buď ti iba zrengenujú všetku tvoju batožinu, alebo ju skontrolujú letiskovým psom. Ak sa im niečo na tebe nebude zdať v poriadku, tak sa môže stať, že ti ju celú otvoria, prehľadajú a skontrolujú. Takže určite sa neoplatí klamať pri vypĺňaní Incoming passenger card a priznať/deklarovať všetko čo nesieš do Austrálie.
Už sa mi dokonca veľakrát stalo, že som celú kontrolu jednoducho obišiel takou úzkou uličkou a vyšiel až von z letiska, bez nejakých zdĺhavých kontrol.
Pre viac informácií čo a ako na letisku v Sydney, si pozri ich webovú stránku.
5. Ako sa dostať z letiska v Sydney
Z letiska v Sydney do centra mesta, či priamo na tvoju ubytovňu sa najlepšie môžeš dostať autobusom, vlakom, taxíkom, alebo Úberom.
Autobusy – sú trocha komplikovanejšie, najčastejšie si ľudia zoberú Bus 400 smerom na Bondi Junction a odtiaľ do centra mesta ďalším busom/vlakom. Alebo, ak budeš bývať niekde v okolí Rockdale, Kogarah, Wolli Creek, môžeš zobrať Bus 400 s opačným smerom na Burwood.
Nezabudni, že v Austrálii sú zastávky na znamenie. Musíš zamávať vodičovi autobusu, ak chceš nastúpiť. A ak chceš vystúpiť, musíš pred tvojou zastávkou zazvoniť na niektorý zo zvončekov v autobuse.
Viac informácii o autobusovej doprave v Sydney nájdeš na ich webovej stránke.
Vlaky – drahšia alternatíva, pretože za lístok na vlak z letiska sa musí priplácať a jeden lístok stojí $16. Stanice vlaku, sú na všetkých letiskových termináloch a cesta do mesta trvá približne 15 minút.
Viac informácii o vlakovej doprave z letiska v Sydney nájdeš na ich webovej stránke.
Taxi – tak ako na väčšine letísk, aj tu v Sydney nájdeš stanovisko taxíkov, hneď pri východe z letiska. Je to jedna z vhodnejších alternatív, ak cestujete viacerý rovnakým, alebo podobným smerom. Cena do centra mesta je približne $30-$40.
Ak chceš pozrieť približnú aktuálnu sadzbu za taxíky v Sydney, pozri si túto stránku.
Uber – ak vieš ako používať a máš ich app-ku, urćite odporúčam radšej Uber, ako taxi. Je to hlavne lacnejšie a pohodlnejšie.
Pick up – vyzdvihnutie z letiska, ktorý si môžeš zaobstarať cez svoju agentúru, ktorá ti pomáhala vybaviť víza do Austrálie. Počul som už o tejto možnosti veľakrát, ale osobne ju neodporúčam. Je to veľmi predražená služba, ktorá ťa výjde na cca $70. Ak nie si úplný “krýpeľ” tak ťa výjde už aj taxi lacnejšie, kde šoférovi stačí ukázať tvoju novú adresu v mobile, alebo napísanú na papieriku.
Nič v zlom agentúry, ale toto je skutočne predražená služba od vás.
6. Ubytovanie
Ubytovanie, ktoré si si vybavil cez agentúru, sa ti možno na prvý pohľad páčiť nebude. Aj mňa trocha na začiatku vydesilo, ale nakoniec som tam ostal bývať ďalších 5 rokov 😀 . Dôležité je, že sa máš kam prvé týždne zložiť, kým sa s daným mestom a okolím ako tak zoznámiš. Ak sa ti nakoniec zapáči, môžeš si ho cez agentúru predĺžiť.
Byty/domy sú plne vybavené, takže žiadne riady a obliečky si na začiatku kupovať nemusíš. Každé ubytovanie má svojho „manažéra“. Väčšinou to je jeden zo študentov, ktorý na danom mieste aj býva a stará sa oň. Mal by ta na začiatku oboznámiť, aké sú na danom mieste podmienky ubytovania a dať ti podpísať zmluvu. Ak si už za ubytovanie platil na Slovensku, vyplatiť by si mu mal len zálohu (väčšinou to býva 2 týždne ubytovania cca.$300).
Voda z vodovodov v Austrálii je pitná, takže žiadne obavy.
7. Ako zvládnuť časový posun/Jetlag
Časový posun tzv. Jetlag, závisí samozrejme individuálne od človeka a od množstva spánku, ktorý mal počas letu. Pre najlepšie a najrýchlejšie zvládnutie tohto časového posunu, osobne odporúčam ísť spať v čase v akom sa v danej krajine chodí. Čiže, ak si doletel do Austrálie skoro ráno, musíš to teda do min 7-8 hodiny večer vydržať bez spánku.
Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.