Dorazil si konečne do vysnívanej Austrálie?! Super! Vitaj v “Klokanádii” 😉
Aby sme Ti tvoje začiatky v Austrálii trocha uľahčili, pripravili sme pre teba týchto 13 vecí ktoré si musíš zariadiť po príchode do Austrálie.
1. Spoznaj svoje okolie
Keď si už ako tak ubytovaný, pozri si ako prvé čo máš vo svojom okolí. Otvor si Google maps a kukni, kde sú najbližšie obchody, banky a hlavne, kde je tvoja zastávka autobusu, či vlaková stanica.
Nezabudni si napísať svoju adresu niekde do mobilu, budeš ju potrebovať uviesť v škole, v banke, alebo sa nebodaj zamotáš niekde a nebudeš vedieť ako sa dostať späť domov.
Aké sú v Austrálii obchody a kde lacno nakúpiš, sa dočítaš tu.
2. Kúp si redukciu na austrálsku zásuvku
V Austrálii majú iné zásuvky, ako máme my v EU. Ak si si teda nekúpil redukciu doma, musíš si ju kúpiť tu v niektorom z obchodov. Nájdeš ju skoro v každom malom, aj väčšom obchode.
Alebo, ak ti kúpa neponáhľa a chceš trocha ušetriť, objednaj si ju lacnejšie cez Ebay.
3. Austrálske telefónne číslo
Mať austrálske telefónne číslo je jedna z prvých vecí, ktorú si musíš určite vybaviť. Na začiatok si vybav dobíjateľnú sim kartu na kredit tzv. Prepaid Sim card. Tú, si môžeš kúpiť v hociktorom obchode, alebo priamo u niektorého z operátorov.
Akú sim kartu si kúpiť a čo k tomu potrebuješ, sa dočítaš tu.
4. Karta na cestovanie mestskou hromadnou dopravou
Ako v každých väčších mestách inde vo svete, aj v týchto austrálskych fungujú rôzne kartičky na cestovanie hromadnou dopravou. Jednotlivé štáty Austrálie majú ale rôzne systémy.
Napríklad v NSW sa používa elektronická dobíjateľná kartička tzv. Opal Card. Tú, si môžeš zaobstarať v ktorejkoľvek predajni 7-11(seven-eleven), Convenience Store, Newsagent, alebo priamo na vlakových staniciach. Karta je zadarmo a platíš len za kredit, ktorý si chceš naň dobiť ($10,$20,$30,..).
Ako funguje mestská doprava v Sydney, sa dočítaš tu.
5. Založ si účet v banke
Jednou z ďalších vecí, ktorú si musíš po príchode vybaviť, je účet v banke. Ak si prišiel na študentské víza, nezabudni im to v banke oznámiť. Študentské účty sú bez mesačných poplatkov.
Ako a kde si založiť bankový účet a čo k tomu potrebuješ, sa dočítaš tu.
Aká je najlacnejšia a najrýchlejšia cesta posielania peňazí zo slovenského účtu na austrálsky, čítaj tu.
6. Daňové číslo tzv. Tax File Number (TFN)
Ak sa chystáš v Austrálii aj pracovať, potrebuješ k tomu mať svoje špecifické daňové číslo tzv. Tax File Number.
Ako si toto austrálske daňové číslo (TFN) vybaviť, čítaj tu.
Ako si vybaviť Australian Business Number (ABN), čítaj tu.
7. Škola
Pred svojím prvým dňom v škole, si dopredu pozri, ako sa tam dostaneš. Či musíš ísť vlakom, busom, alebo pešo, aby si sa hneď prvý deň „neukázal“ a nemeškal. Naplánuj si svoju cestu o niečo skôr, aby si zbytočne nestresoval, ak to na prvý krát nenájdeš.
Ako sa dostať z bodu A do bodu B mestskou dopravou napríklad v štáte NSW, si kukni túto stránku.
Skontroluj si taktiež email z agentúry, čo si máš na svoj prvý deň do školy pripraviť a priniesť.
Ako približne prebieha prvý deň na jazykovej škole, sa dočítaš tu.
8. Kartička poistenca
Počas prvého dňa v škole, ti dajú vyplniť formulár, že si na školu nastúpil a nahlásia to aj do tvojej poisťovne. Kartičku poistenca ti potom pošlú buď na tvoju adresu kde bývaš, alebo do školy kde si ju potom vyzdvihneš.
9. Študentská kartička
Je dobré, ak si v tvoj prvý týždeň v škole, vybavíš hneď aj študentskú kartičku. Budeš mať na ňu rôzne zľavy, ktoré sa naozaj oplatia.
10. Tvoja študentská agentúra
Ak agentúra, cez ktorú si si riešil svoje víza do Austrálie má pobočku v tvojom meste, určite ich choď pozrieť a ukázať sa, že si došiel v poriadku. Veľakrát, ti dokonca vedia pomôcť a poradiť s mnohými vecami.
11. Životopis
Ak sa chystáš v Austrálii aj pracovať, budeš sa musieť prezentovať aj dobrým životopisom. Ak si si ho ešte na Slovensku nepripravil, tak si ho začni písať čím skôr, aby si zbytočne nejakú dobrú pracovnú ponuku nezmeškal a mohol sa čo najskôr uchádzať o prácu.
Ako napísať dobrý životopis, čítaj tu.
12. Práca
Práce je v Austrálii naozaj veľa. Nemusíš sa obávať, že si ju nenájdeš. Musíš dať tomu hlavne čas a dať do toho všetko.
Ako si nájsť prácu v Austrálii sa dočítaš tu.
Aké potrebuješ licencie na získanie práce v Austrálii, čítaj tu.
Ako si nájsť prácu v odbore v Austrálii, čítaj tu.
13. Mobilné aplikácie
Ako sa hovorí: „Iná krajina, iný mrav.“ Takto to je v dnešnej dobe aj s mobilnými aplikáciami po celom svete. To čo si doma používal v mobile najviac, tu v Austrálii možno ani nezapneš, alebo to nahradia prvé týždne Google maps, kým sa lepšie zorientuješ.
Aké aplikácie do mobilu sa ti na život v Austrálii najviac hodia, čítaj tu.
Verím, že Ti tento článok dal informácie, ktoré si hľadal. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdielať s kamošmi na sociálnych sietiach.